Đurić o dijalogu o KiM: Kosovsko pitanje imaće posledice po srpski narod
Đurić navodi da mladi o nacionalnim pitanjima zrelo razmišljaju
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Ðurić kaže da će modaliteti rešavanja kosovskog pitanja imati posledice po čitav srpski narod i sve građane, zbog čega je, tvrdi, prirodno da svi društveni segmenti treba da budu uključeni u traženje odgovora na važna pitanja.
Ðurić je u intervjuu "Jedinstvu" rekao da svi društveni segmenti treba da daju doprinos u davanju odgovora na pitanja kao što su "šta je to što mi kao kolektiv želimo", "šta smo u mogućnosti da dobijemo", "čega smo spremni da se odreknemo da bismo dobili ono što želimo".
"Srpska lista je politički projekat od nacionalnog značaja za Srbiju i naš narod na KiM"
Dačić o pitanju razgraničenja na Kosovu i Metohiji: Za ovo nema mnogo vremena
"Poslednja istraživanja javnog mnjenja pokazuju da 70 odsto građana smatra da nam je takav unutrašnji dijalog potreban, dok samo 14 odsto smatra da to nije tema za razgovor. Još jednom se ispostavilo da je predsednik Aleksandar Vučić veoma dobro osetio puls nacije, a oni koji ne žele da daju doprinos tom dijalogu neka razmisle da li treba da ostanu gluvi na želje najmanje 70 odsto svojih sugrađana", ukazao je on.
Ðurić je uveren da najmanje što ova generacija političara treba da uradi za potomstvo jeste da odgovori na pitanje "šta je to što vaš narod želi", ali tako da odgovor bude jasan i nedvosmislen, utemeljen na stvarnim željama građana.
Kao pozitivan pomak Ðurić vidi to što su, kako kaže, mladi počeli da izlaze iz apatije i da o nacionalnim pitanjima razmišljaju na zreo i odgovoran način. "Nijedno društvo suočeno sa izazovima poput onih koje mi imamo ne može da te izazove prevaziđe ako ne koristi elan i kreativni potencijal mladih generacija. Albanci na Kosovu i Metohiji i oni koji sponzorišu njihov takozvani državotvorni projekat to veoma dobro znaju", primetio je Ðurić.
Upitan da li veruje da će se politička kriza u Prištini, a koja vodi ka novim izborima, produbiti ili se nazire rešenje, Ðurić navodi da su srpski poslanici na KiM, uz podršku svoje države, zauzeli stav da će biti deo rešenja, a ne deo problema u našoj južnoj pokrajini.
Drugo važno stanovište, koje su takođe zauzeli uz podršku države Srbije, jeste da treba da čekaju i da ne srljaju u bilo kakve postizborne aranžmane.
"Mislim da je ta pozicija i poštena i društveno odgovorna", rekao je Ðurić, ocenivši da su Srbi danas na KiM politička snaga koja se ne može ignorisati, a da Srpska lista zahvaljujući realnoj političkoj snazi ima mogućnost i da nameće svoju političku volju i teme za političku diskusiju u pokrajini.
Dačić o ideji razgraničenja KiM: Ako to bude zvaničan stav Srbije, Rusija će nas podržati
Kad je reč o ishodu političke krize i Prištini, kaže da ona zavisi isključivo od ozbiljnosti i dovitljivosti albanskih političkih aktera, ali i želje međunarodne zajednice da se ta situacija prevaziđe.
Srpski predstavnici, s druge strane, kako kaže, pre svega moraju da se nametnu kao čvrst i ozbiljan politički kolektiv, spreman da se nepokolebljivo bori za svoje interese.
"Nema više trgovine srpskim interesima, skrivenih agendi, borbi za lične interese na račun interesa srpskog naroda, i to je nova politička realnost na Kosovu i Metohiji. Predstavnici Srpske liste, ukoliko svojim kredibilitetom i odgovornošću budu umeli da održe visok nivo podrške kod Srba na KiM, nikada više neće biti samo dekor u političkom životu u pokrajini, već neko ko suštinski može da utiče na donošenje odluka i čija se reč čuje i poštuje", poručuje direktor Kancelarije za KiM.
Uz to, dodaje, veoma je važno i da na predstojećim lokalnim izborima Srpska lista dobije jednako snažnu podršku kako bi se sprečilo da kroz lokalne organe vlasti Priština zadobije posredne poluge moći u sredinama koje većinski naseljavaju Srbi.
Na pitanje u kojoj meri Specijalni sud za zločine OVK utiče na formiranje skupštinske većine u Prištini, Ðurić primećuje da se snažne i stabilne vlade ne formiraju u atmosferi velikih društvenih podela, te navodi da Albanci na KiM nisu toliko nejedinstveni u želji da žive u sopstvenoj državi, koliko u traženju odgovora na činjenicu da se sve jasnije vidi koliko je taj njihov zajednički projekat neuspešan i neodrživ.
Sud je u tome samo još jedan od faktora koji u tamošnju političku elitu unosi nemir i nespokoj, zaključio je Ðurić.