Dve evropske države KOČE PRIJEM novih članica u EU, među njima i JEDAN ČOVEK
Trnovit put do EU
Sumirajući rezultate samita lidera EU i njenih država članica sa partnerima Zapadnog Balkana u Sofiji, komentator Dojče vele Bernd Rigert konstatuje da, Španija i francuski predsednik Emanuel Makron, iz različitih razloga, koči prijem novih članica u EU.
Pročitajte i:
Španija, piše Rigert, hoće prijem novih članica samo ako se status Kosova definiše tako da pobunjeni Katalonci priznanje te tritorije kao države ne mogu da iskoriste kao primer protiv Madrida.
I francuski predsednik Emanuel Makron, kojeg Rigert naziva novom zvezdom EU, i dalje je stava da pre nego što EU primi nove članice, ona mora da reši svoje probleme, odnosno implementira njegove predloge reformi.
To je komplikovano i trajaće dugo, smatra ovaj medij i dodaje da će zbog toga zemlje kandidati morati i dalje da ulažu napore i budu strpljive.
U osvrtu na juče održani sati lidera EU i država članica sa partnerima Zapadnog Balkana, Rigert konstatuje da približavanje Balkana Evropskoj uniji teče rutinski, a pošto nije bilo ničega o čemu je na samitu u Sofiji trebalo da se odlučuje, lideri EU mogli su u potpunosti da se posvete - Trampu, ocenjuje Rigert.
Kako se navodi, budući da na Balkanu nema ničeg novog, rezultat samita se može sažeti u to da je "EU obećala da će šest država jednom biti primljene u klub blagostanja i stabilnosti, a kandidati da će učiniti sve što je potrebno kako bi ispunili stroga pravila tog kluba".
Međutim, navodi se, Rusija i Kina su spremne da ulete, ukoliko u Srbiji, Bosni i Hercegovini ili Albaniji popusti oduševljenje za EU.
S obzirom na to da Balkan trenutno ne krije nikakva iznenađenja, EU je mogla da se usredsredi na svog novog "neprijatelja" - američkog predsednika Donalda Trampa, piše Rigert navodeći da lideri Unije nikada tako žestoko nisu kritikovali aktuelnog predsednika SAD.
Njegova politika je nerazumljiva i pogrešna, avanturistička i potpuno nesolidarna, a Angeli Merkel, Emanuelu Makronu, Terezi Mej i ostalima to je odavno jasno, a sada su to i javno rekli i dogovaraju se o kontramerama.
Mogućnosti EU da se bori protiv američke ekonomske sile su skromne, ali bi ih sada trebalo iskoristiti, jer postoje granice, čak i kada se radi o bivšim prijateljima - to je bila jasna i tačna poruka iz Sofije, ali pitanje je da li će tako "nakostrešena EU" ostaviti ikakav utisak na "alfa-mužjaka" u Beloj kući, ocenjuje Rigert.
- Za EU bi bilo dobro kada glavu ne bi zabila u pesak i kada bi organizovala bar malo otpora prema Beloj kući. Evropljani su se ođednom našli u savezima sa Rusijom, Kinom i Iranom, a protiv svog velikog atlantskog brata. To je pre Trampa bilo nezamislivo - navodi Rigert.