GODINA BITNIH ODLUKA: Kakvi referendumi i izbori očekuju Evropu naredne godine?!
Evropsku uniju 2017. godine očekuje suočavanje sa posledicama političkih potresa iz 2016.
Nakon što su Britanci glasali za izlazak iz Evropske unije i Amerikanci izabrali Donalda Trampa za predednika, referendumom u Italiji nije zaustavljen talas, jer se već naredne godine očekuje održavanje referenduma u Škotksoj, Kataloniji i Turskoj.
Šta je referendum?!
Referendum se smatra oblikom ravnopravnog odlučivanja, izjašnjavanja građana o nekim pitanjima od važnosti za užu ili širu zajednicu. Na njemu se građani odlučuju i za podvrgavanje predloga novog ustava, ustavnih promena, nekog zakona ili političke odluke od bitnog značenja na državnom, regionalnom ili lokalnom nivou. Građani se odlučuju o tom pitanju sa "za" ili "protiv" ili sa "da" ili "ne".
Škotska i Katalonija
Stranke iz Škotske i Katalonije koje se zalažu za nezavisnost pripremaju se za referendume sledeće godine, a pojedini analitičari smatraju da bi to moglo da ohrabri i druge u Evropi da krenu tim putem. Postoje dve značajne razlike između ova dva regiona. Škotska je uvek bila posmatrana kao posebna "zemlja" u sastavu Ujedinjenog Kraljevstva, dok se Katalonija poziva na samoupravu koja datira još iz srednjeg veka.
DEFINITIVNO JE! Parlament KATALONIJE raspisao REFERENDUM o nezavisnosti od ŠPANIJE!
Vlada britanskog premijera Dejvida Kamerona pristala je da sarađuje u pripremi referenduma u Škotskoj u jesen 2014. godine, iako se protivi otcepljenju. Sa druge strane, vlasti u Madridu objavile su da će se boriti protiv održavanja referenduma o otcepljenju Katalonije, pozivajući se na ustav. Separatističke katalonske stranke zalažu se sa izjašnjavanje građana u vreme kada to budu učinili i Škoti.
Pojedini komentatori smatraju da će ove dve kampanje "crpiti" snagu jedna iz druge u narednim mesecima. Svaka priča u sebi sadrži sličan emotivni naboj, praktične i ekonomske argumente, kao i frustracije zvaničnika iz centralnih organa vlasti. Aktivisti koji se zalažu za nezavisnost Škotske i Katalonije naglašavaju da su njihove težnje dio šireg trenda.
Turska
Turska bi iduće godine mogla da održi referendum o tome da li da nastavi pregovore o članstvu u Evropskoj uniji, rekao je turski predsednik Redžep Tajip Erdogan, ponovivši upozorenje Briselu da mora da "donese odluku" o turskom članstvu, javlja "Rojters".
U govoru koji je prenošen na televiziji, Redžep Tajip Erdogan je pozvao Turke na strpljenje do kraja godine, a potom je rekao da postoji mogućnost da se održi glasanje o članstvu njegove zemlje u EU.
Takođe je rekao da će odobriti uvođenje smrtne kazne ukoliko parlament usvoji zakon o tome, dodavši da bi i to moglo biti referendumsko pitanje. Rojters ocenjuje da bi uvođenje smrtne kazne u Turskoj verovatno pokopalo svaku nadu u članstvo Turske u EU.
Očekuje se da će Turska održati nacionalno glasanje o ustavnim izmenama u proleće 2017, uključujući jačanje ovlašćenja predsednika kako bi se uspostavio predsednički sistem po ugledu na američki ili francuski, zaključuje britanska agencija.
U Holandiji žele referendum o izlasku iz EU i ukidanju sankcija Rusiji
Lider holandske desničarske Partije za slobodu Gert Vilders predložio je da se u Holandiji sprovede referendum o izlasku zemlje iz Evropske unije, po uzoru na „bregzit“ u Velikoj Britaniji. Vilders smatra da nakon toga Holandija može da poboljša odnose sa Moskvom i ukine antiruske sankcije. Istovremeno, on je rekao da je ukidanje sankcija neophodan preduslov za prosperitetnu budućnost Holandije.
Predsednički izbori
Glasaće se tokom 2017. godine na predsedničkim izborima u Francuskoj, na parlamentarnim izborima u Holandiji i Nemačkoj.
Francuska
Naredni predsednički izbori u Francuskoj biće održani 23. aprila i 7. maja 2017. godine, a parlamentarni 11. i 18. juna, objavio je portparol francuske vlade. Godinu dana od izbora, u Francuskoj ta tema već dominira političkom scenom, a socijalistički predsednik Fransoa Oland beleži pad podrške posle četiri godine na vlasti.
Desničarska opozicija prvi put će organizovati unutarstranačke izbore, 20. i 27. novembra, za svog predsedničkog kandidata.
Bivši predsednik Nikola Sarkozi, koga je Fransoa Oland porazio 2012. godine, još se nije zvanično izjasnio da li će učestvovati u izbornoj trci, ali kako navodi agencija Frans pres, ima malo sumnje da on želi da se vrati na vlasti.
Nemačka
I Nemačku očekuju izbori naredne godine. Nemačka kancelarka Angela Merkel je odlučila da se kandiduje se za četvrti mandat na izborima 2017. godine.
Posle višemesečnih spekulacija, Angela Merkel je vodećim ljudima u njenoj konzervativnoj Hrišćansko-demokratskoj uniji (CDU) rekla da je spremna da vodi partiju na izborima koji treba da se održe sledeće godine, javlja Rojters.
Holandija
U martu 2017. godine slede parlamentarni izbori u Holandiji. Ono što je vrlo aktuelno to je da će se na tim izborima pojaviti prva evropska partija migranata.
Srbija
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić rekao je da postoji mogućnost da prvi krug predsedničkih izbora bude održan 9. aprila, a da izbori budu raspisani krajem februara ili početkom marta.
EVO KO U STVARI ODLUČUJE KADA ĆE BITI PREDSEDNIČKI IZBORI: Moraju biti raspisani do 3. marta (FOTO)
On je podsetio da po Ustavu predsednički izbori moraju da se završe mesec dana pre isteka mandata aktuelnog predsednika, te da bi prvi krug mogao da bude 9. aprila, a eventualni drugi - 23. aprila.
Više vesti o izborima u Srbiji 2017. čitajte KLIKOM OVDE!