Srpsko naoružanje u Parizu: Miloš, Aleksandar i Nora oduševljavaju svet (VIDEO/FOTO)
Sajam vojne tehnike “EUROSATORY 2018” održava se u Parizu i trajaće do 15. juna
Jugoimport-SDPR kao integrator odbrambene industrije Srbije, nastupa na ovom Sajmu i ima ogroman štand od preko 1.000 kvadrata. Cilj nastupa je prezentacija mogućnosti srpske odbrambene industrije, razvojnih i proizvodnih programa Jugoimport-SDPR.
Ministar odbrane Aleksandar Vulin koji boravi u zvaničnoj poseti Francuskoj obići će Sajam vojne tehnike "EUROSATORY" u 10 časova i posetiti štand Jugoimport-SDPR.
Pored Jugoimport-SDPR, učestvuju i druge fabrike namenske industrije među kojima su Sloboda, Prva Iskra i Krušik.
Inače Sajam naoružanja u Parizu od 1992. godine organizuje se na svake dve godine, a smatra se za vodeći svetski događaj posvećen naoružanju. Na ovom Sajmu ima preko 1000 izlagača iz 60 zemalja sveta koje predstavljaju različite vrste vojnih vozila, vojne opreme i sistema za odbranu.
Poslednjih godina rast namenske industrije u Srbiji znatno je osetan. Dok je premijer Srbije bio Aleksandar Vučić krenula su velika ulaganja u namensku industriju.
Tako je, u aprilu 2017. godine Vlada Srbije donela odluku da za preduzeća namenske industrije biti izdvojeno 42,5 milona evra. O uspehu namenske industrije govori i da je ukupna vrednost izvoznih ugovora namenske industrije 754 miliona dolara.
Najveće interesovanje i oduševljenje posetioca štanda Jugoimport-SDPR izazvali su svakako Nora, Miloš i Aleksandar.
Ime Nora je skraćenica od "Novo ORužje Artiljerije", a ovo oružje nastalo je usled potrebe za brzom i pokretnom samohodnom haubicom. Balistički sistem "Nore" zasniva se na cevi kalibra 155mm, dužine 52 kalibra i zapremine barutne komore od 23 litra, uz dvokomornu gasnu kočnicu visoke efikasnosti.
"Norin" balistički sistem omogućava ostvarivanje maksimalnog dometa od 41 kilometra. Visoka taktička pokretljivost ove haubice omogućuje brzo zauzimanje vatrenog položaja na različitim vrstama terena. "Nora" zbog svoje pokretljivosti ima mogućnost veoma brzog zauzimanja vatrenog položaja.
Za "Noru" je važno naglasiti da zadovoljava i zahteve takozvane strategijske pokretljivosti. Sa ukupnom masom od 28 tona Nora se može efikasno transportovati avionima "Iljušin-76" ili drugim letelicama sličnog tipa.
Automatski punjač omogućava takozvano robotizovano dovođenje projektila i barutnog punjenja na liniju punjenja i njihovo potiskivanje u ležište granate.
Jedna od najvažnijih odlika modernih samohodnih haubica, pa i sistema "Nora", je takozvano mrežno centralno ratovanje (network centric warfare). U pitanju je koncept koji se zasniva na potpunom informatičkom mrežnom povezivanju svih delova vodova na bojištu koji obično kombinuju sva tri vida oružanih snaga: kopnene vojske, vazduhoplovstva i mornarice. Ovime se postiže mnogo bolji uvid u borbenu situaciju na terenu.
"Nora" za funkcionisanje traži posadu od četiri do pet ljudi. Ova haubica je inače u skladu sa svim normama i standardima NATO.
"Aleksandar" je samohodna haubica koja nasleđuje čuvenu "Noru". Ovaj novi artiljerijski sistem je i vizuelno i konstrukcijski drugačiji. Kabina nišandžije sada na prednjoj strani vozila, odvojena od automatskog punjača. Ovaj sistem ima mogućnost gađanja u oba smera, koje se ostvaruje pomoću četiri ugrađene hidrauličke stope i čini ga jedinstvenim sistemom u svetu.
Kao i ranije verzije iz "Nore", novo oruđe ima kalibar 155 milimetara, sa dužinom cevi od 8,06 metara, zapreminom komore od 23 litra ili od 25 litara i maksimalnim dometom od 30 kilometara sa običnim projektilom, 42 sa aktivno-reaktivnim i 60 kilometara za projektil sa raketnim motorom. Domet zavisi, pre svega, od vrste projektila i zapremine komore.
Najvažnija komponenta modula naoružanja predstavlja potpuno automatizovani punjač u koji staje 12 projektila i barutnih punjenja. Kao dodatak, na platformu je dodata još jedna automatizovana dopuna sa još 12 raketa.
Brzina kojom gađa "Aleksandar" je 6 granata u minuti, što je brže od "Nore", a to je bio i glavni zahtev Vojske Srbije za novo artiljerijsko oruđe. Topovi i haubice koje je ranije imala naša vojska imale su manje brzine gađanja od tri do četiri granate u minuti, u zavisnosti od uvežbanosti posada.
Nova top haubica dolazi u kompletu sa komandno-izviđačkim vozilom i brzo napušta položaj, koristeći taktiku "udari i beži", uz pogon na svih osam točkova. "Aleksandar" je apsolutno automatizovan, pa je vreme prelaska iz marševskog u borbeni položaj znatno smanjeno, te mu je od trenutka zaustavljanja do ispaljivanja prve rakete potrebno svega 60 sekundi!
Potrebna su svega tri člana, smeštena u oklopljenu kabinu vozila, za upravljanje kako vozilom tako i njegovim naoružanjem. Kabina je veoma dobro zaštićena, pa je i nivo bezbednosti u vozilu izuzetno visok.
"Miloš" je višenamensko oklopno vozilo namenjeno za izviđačka, patrolna i specijalna dejstva i zaštićeno od dejstava protivtenkovskih mina, sa pogonom na sva četiri točka. Može obavljati široko polje zadataka, od saniteta, borbenog vozila pešadije, komandnog ili izviđačkog vozila, do nosača različitih borbenih sistema.
Osnovni koncept vozila bazira se na samonosećem oklopnom telu, savremenim sklopovima 4x4 pogona i prenosa snage i nezavisnim sistemom oslanjanja, koji omogućava visok stepen pokretljivosti u svim terenskim i vremenskim uslovima uz maksimalnu borbenu masu od preko 14 tona.
Pokreće ga moćni dizel motor CUMMINS ISB 300, sa 300 KS. Motor, automatski menjač Allison 3500 SP i ostale komponente sistema za prenos snage omogućavaju vozilu maksimalnu brzinu kretanja preko 110 km/h. Oklopno telo, koje je izrađeno od pancirnih čeličniih limova, i u osnovnoj verziji omogućava vrlo visok nivo balističke zaštite (nivo III sa prednje strane i nivo II sa ostalih strana po NATO standardu Stanag 4569) i, kao i vrlo visok nivo protivminske zastite (nivo IIa i IIb STANAG 4569).
Vozilo je namenjeno za izvršavanje niza taktičkih zadataka i u tom cilju može biti opremljeno različitim vrstama naoružanja i specijalizovane opreme.