Zapadni Balkan pred novim USIJANJEM: Srbija označena kao "OPASNA RUSKA BAZA na Balkanu"
Na delu nova antisrpska obaveštajna ofanziva
Zapadni centri moći naložili su obaveštajnim službama regiona da pojačaju delovanje protiv interesa Srbije. U središtu nove antisrpske obaveštajne ofanzive biće podrivanje Republike Srpske, ugrožavanje ekonomskih veza naše zemlje sa zemljama Istoka, ali i izazivanje unutrašnje nestabilnosti i nemira.
Pročitajte i:
- NAJVEĆA TAJNA RASPADA SFRJ: Evropska trojka 1990. donosi MILIJARDE, a na drugoj strani stola bili su Milošević, Tuđman i Izetbegović...
- Šta spaja Bakirove naoružane paraformacije, baltičke milicije i obojene revolucije: Ko stvara OPŠTI RAT protiv Srba i Rusa
- Postajemo OPASNA regionalna vojna SILA: Lukašenko nam šalje čak 12 MIGOVA, rakete BUK i S-300!
Dogovor o združenoj špijunskoj akciji protiv Srbije, donet je prošlog meseca na sastanku u Podgorici, organizovanom pod pokroviteljstvom CIA.
Ovom skupu prisustvovali su predstavnici tajnih službi Hrvatske, Makedonije, Albanije, BiH, samoproglašenog Kosova i Crne Gore. Oni su tamo primili nalog da pojačaju aktivnosti usmerene na Srbiju i Republiku Srpsku.
Ove informacije, prema dobro upućenim izvorima, sastavni su deo politike novog zagrevanja nikad ohlađenih odnosa u regionu. U ovom paketu su i akcije u ilegalnoj vojnoj obuci mladih Bošnjaka u režiji Bakira Izetbegovića i ratnih komandanata iz redova SDA, ali i naoružavanje Hrvatske i njena antisrpska retorika.
Rusi povod za akciju
Dogovor o "mekoj" ofanzivi na Srbiju napravljen je na sastanku u glavnom gradu Crne Gore, kome su, pored „domaćina" iz CIA, prisustvovali i šefovi hrvatske službe SOA, albanske ŠIK i makedonske UBK. Zadatke je dobila i kosovska agencija KIA, tajna služba BiH OSA i crnogorska Agencija za nacionalnu bezbjednost. Na ovom skupu Srbija je označena kao opasna ruska baza na Balkanu.
Važne karike ovog specijalnog rata su i ulazak Crne Gore u NATO, nastojanje da se formira takozvana vojska Kosova i na proalbanskim osnovama preuredi Makedonija.
- Izazivanje unutrašnje nestabilnosti i nereda najjače je oružje na koje zapadni stratezi računaju, Kritičan će biti trenutak kada SAD i NATO shvate da ni fazom specijalnog rata ne mogu da uspostave kontrolu nad Srbijom - kaže vojni analitičar Ljuban Karan.
Opasnost je u tome što viša faza može da sklizne u oružanu agresiju.
Karan podseća i da je već sada jasno da teroristističke akcije protiv Srbije nije teško podstaći jer u našem okruženju postoje brojne grupe i pojedinci koje možemo tretirati kao motivisane i dobro obučene teroriste. To je slučaj, kako upozorava, sa grupama pod kontrolom bošnjačkog rukovodstva u BiH, a tu su i prištinske vlasti na Kosovu, i sve zajedno su pod kapom Zapada.
Promene u sistemu odbrane proteklih godina svakako su išle naruku zapadnim centrima moći. Prelazak na brigadnu organizaciju, ukidanje zona odgovornosti, suspenzija obaveznog služenja vojnog roka i odumiranje sistema civilne zaštite, pod velom reforme oružanih snaga, uticali su na slabljenje mehanizama državne zaštite.
Hrvatska čeka rakete i avione
Promene u hrvatskim oružanim snagama često se dovode u vezu sa pretnjama Republici Srpskoj. Hrvati, osim što u petoj brzini rade na nabavci borbenih aviona, od partnera iz NATO očekuju i taktičke raketne sisteme. Zabrinjavaju i nagla obnova kasarni širom zemlje, ubrzana obuka rezervnog sastava, ali i grupisanje inženjerijskih jedinica u pograničnim rejonima prema Srbiji.
Gotovo svaki pokušaj Srbije da nabavi moderno naoružanje ili vojnu opremu ili napravi promenu u sistemu odbrane tendenciozno se proglašava udarom na mir u regionu.
Ovakav raspored snaga u regionalnoj šah-partiji za srpske službe bezbednosti, međutim, nije novost. Kako objašnjava dobro obavešteni sagovornik iz vrha domaćeg obaveštajnog aparata, Srbija ima pripremljen odgovor za svaku verziju potencijalnog udara.
- Pored praćenja lokalnih ekstremističkih grupa koje su najčešće oružje nalogodavaca, veliki posao je i prikupljanje informacija o svakom nagoveštaju promene političke klime u regionu - kaže sagovornik i dodaje: - Zadatak vojske je da što bolje organizuje snage za sve misije - od odbrane zemlje do pomaganja civilima. Taj posao se odvija svakodnevno, a postepeno se podiže i sistem koji je godinama razaran.