ZNA LI ŠTA GOVORI?! Ramuš pisao Mogerini, pa zatražio da se poštuju MEĐUNARODNI SPORAZUMI
Premijer privremenih prištinskih institucija, Ramuš Haradinaj, uputio je danas pismo šefici evropske diplomatije Federiki Mogerini povodom povećanja poreza za 100 odsto na robu iz centralne Srbije i BiH, u kojem kaže da je "Priština posvećena principu slobodne trgovine i da "zahteva uzajamno poštovanje, istinsku saradnju i recipročnost.
U odgovoru na njen jučerašnji zahtev da Priština odmah odustane od povećanja poreza za 100 posto na proizvode iz centralne Srbije i BiH, Haradinaj u pismu kaže:
- Republika Kosovo već dugi niz godina pokazala je veliko strpljenje u suočavanju s sve većim neprijateljstvom i provokacijama. Naknade nametnute 18. novembra su neizbežni rezultat takvih radnji - naveo je Haradinaj u pismu koje je Mogerinijevoj uputio preko šefice Kancelarije EU u Prištini, Natalije Apostolove.
Kako su preneli prištinski mediji, Haradinaj je u pismu pozvao međunarodnu zajednicu da podrži poštovanje međunarodnih sporazuma.
ŠOKANTNE INFORMACIJE! Albanci smislili NOVI PLAN! Prodaju srpsku robu POD UŽASNIM USLOVIMA
Odluka o povećanju poreske stope za 100 posto je, kaže Haradinaj, odgovor na "tekuću destruktivnu akciju Srbije i Bosne i Hercegovine, koje pokušavaju da podriju suverenitet Kosova".
Inače, pismo iste sadržine, Haradinaj je poslao i svim, kako navodi, akreditovanim ambasadorima u Prištini.
- Kosovska vlada poziva predstavnike EU kao posrednike u dijalogu između Kosova i Srbije da prisili Srbiju i Bosnu i Hercegovinu da ispune svoje obaveze prema CEFTA-u i drugim sporazumima - naveo je Haradinaj i dodao da "Srbija, uz podršku Bosni i Hercegovini, dosledno i aktivno pokušavaju da ugrozi bezbednost, suverenitet, nezavisnost i teritorijalni integritet Kosova".
Optužio je Srbiju da krši, kako je naveo, obavezne pravne i političke norme, uključujući Briselski sporazum o normalizaciji odnosa.
- Ove akcije su ugrozile ključne bezbednosne interese Republike Kosovo - tvrdi Haradinaj i kao primer poslednjih takvih akcija Beograda navodi pritisak na zemje da povuku priznanje kosovske nezavisnosti, zatim navodi "uspešni pokušaj Srbije da sabotira kandidaturu za članstvo Kosova u Interpolu u čemu je podrža BiH - kao i, kako tvrdi, "fizički napadi, koje srpska strana ignoriše, na prevozna sredstva Kosova i građana Kosova, koji koriste tertiroiju države države Srbije za tranzit u druge delove Evrope".
DIVLJAŠTVU nema kraja! Pogledajte kako albanski trgovci na Kosovu BRIŠU oznake sa srpske robe (FOTO)
Haradinaj tvrdi da su razlozi za uvođenje ove protivpravne mere i "hapšenje, pretnje i druga krivična dela koja se preduzimaju protiv pripadnika Kososkih snaga bezbednosti iz reda srpskog naroda".
Navodi i da Beograd krši sporazum o učešću Prištine u regionalnim organizacijama i inicijativama "nepriznavanjem zvaničnih predstavnika Kosova (uključujući i članove parlamenta, ministre i visoke predstavnike Vlade Kosova) pravo na učešće na događajima organizovanim u Srbiji i Bosni i Hercegovini i Hercegovini".
Tvrdi i da je Srbija odgovorna za to što su "kosovske sportske federacije i umetnici lišeni prava na učešće na međunarodnim takmičenjima."
Smatra da su Srbija i BiH više puta prekršile CEFTA sporazum i nisu reagovale na žalbe koje je pokrenula Priština, kao i da je Beograd namerno odbacio "sporazum o integrisanom upravljanju granicama, odbijajući da koristi granične kapacitete finansirane iz EU, uzrokujući 12 miliona evra u donatorskom finansiranju za Kosovo".
- Srbija odbija da poštuje sporazume o carinskim procedurama, uključujući i one koje se odnose na carinske pečate. Kao rezultat toga, proizvodi iz Srbije ulaze na Kosovo bez plaćanja carine i PDV-a, što lišava Kosovo prihoda i omogućava borbu protiv konkurencije drugih proizvoda sa srpskim.
Tvrdi i da "roba iz Srbije i Bosne i Hercegovine - posebno hrana i građevinskog materijala - dobija dodatnu državnu pomoć nezakonito i nalazi se ilegalno na Kosovu, što dodatno remeti domaće tržište".
Haradinaj, između ostalog, tvrdi da kosovski proizvodi nemaju pristup srpskom i bosanskom tržištu ili se, kako navodi, suočavaju sa različitim netarifnim barijerama, koje u pismu taksativno navodi.