IZ PRIŠTINE ŠALJU DVE OPASNE PORUKE BEOGRADU: Loše vesti za Srbe na prostoru KiM? (FOTO)
Priština planira da otvori konkurs za prijem 850 novih regruta za potrebe snage KBS, što je po rečima njihovog tzv ministra odbrane do sada najveći konkurs koje je Kosovo sprovelo u cilju povećanja kapaciteta KBS-a.
Plan Prištine da u Kosovske bezbednosne snage primi dosad najveći broj regruta u jedom cugu je njihov odgovor na pitanje o budućim namerama, mišljenja je profesor dr Mitar Kovač. Vojni komentator Aleksandar Radić ističe da Priština ovim šalje političku poruku da gradi svoj sistem ignorišući Srbiju.
KURTI KUKAO U SLOVENIJI NA SAMITU EU: Migovi 29 nadletali granicu, ruski ambasador gledao srpske trupe
PREDSEDNIK OPŠTINSKE KOMISIJE ZA NESTALE: Počeli radovi na pet lokacija na pronalaženju masovnih grobnica na KiM
Za dva dana izdato 6.365 nalepnica za vozila sa srpskim tablicama: Ovo su opštine sa najviše zahteva
Pokazatelj namera Prištine u budućnosti
Profesor dr Mitar Kovač, general-major u penziji, smatra da je ova najava nastavak kontinuiteta u izgradnji oružanih snaga tzv. Kosova uz pomoć vodećih sila NATO pakta.
- Cilj im je da baš nakon nedavne krize na Brnjaku i Jarinju gde se desila jedna vrsta demonstracije njihove sile, sada ovim daju odgovor o namerama u budućnosti. Već se govori o tome da bi se ta buduća vojska tzv. Kosova sastojala od tri puka koji bi pokrivali ključne zone Kosova i Metohije usmerene prema centralnoj Srbiji. Istovremeno, u organizaciji tih snaga, povećanju regrutnog kontingenta i obučavanju mlađeg kadra posebna pažnja se pridaje tome od koje zemlje će se kupiti sistemi koji su pogodni za taj prostor i koji bi bili usmereni ka Srbiji. Prvenstveno se misli na prenosne protivoklopne i PVO sisteme, kao i na sisteme vatrene podrške od artiljerijskih oružja, minobacača i naravno u okviru toga na to da se obaveštajno-izviđački sistemi podignu na visok nivo – od osnovnih taktičkih jedinica,od čete, bataljona pa do tih pukova - ističe Kovač.
Priprema za intervencije u bilo kom delu Kosova i Metohije?
To bi značilo, dodaje sagovornik, da bi te snage u saradnji sa njihovim policijom mogle da budu u stanju da intervenišu na bilo kom delu Kosova i Metohije.
Loša vest za Srbe na KiM
Radić takođe napominje i da bez obzira na to što je Priština promenila propise i KBS definisala kao svoju vojnu silu, u realnosti se ipak poštuju propisi koji su doneti 1999. godine kojim je Kfor jedina vojna sila koja dole ima kompetencije na tom prostoru.
Politikolog sa Kosova i Metohije Aleksandar Gudžić smatra da povećanje snaga KBS, i to baš u ovom momentu, nije dobro, jer dolazi posle nemilih scena na adminstrativnim prelazima.
- Pre svega Srbi na KiM nisu za te snage, i imaju dozu opreznosti, odnosno nepoverenja kada su one u pitanju što je i opravdano. Priština na ovaj način samo dodatno stvara tenzije, jer je očigledno da se KBS etnički homogenizuje. Koliko znam, ove godine se i kosovska policija pojačava sa novim pripadnicima, ali sa jako malim brojem Srba. Tako da, sve u svemu, vest o jačanju KBS-a nije baš prijatna za Srbe - ocena je Gudžića.