LAŽNA DRŽAVA NE ŽELI DOGOVOR: Situacja oko dijaloga Beograda i Prištine sve gora, a vreme prolazi
Odluka tzv. kosovskog Ustavnog suda da se raspišu vanredni parlamentarni izbori prekinuće dijalog Beograda i Prištine
Odluka tzv. kosovskog Ustavnog suda da se raspišu vanredni parlamentarni izbori prekinuće dijalog Beograda i Prištine koji vodi ka konačnom rešenju kosovskog pitanja, ali neće zaustaviti sprovođenje dogovorenog Vašingtonskim sporazumoma, smatra politički analitičar iz Prištine Ramuš Tahiri.
LAŽNA DRŽAVA TONE SVE DUBLJE: Kurti razgovarao sa predsednicom tzv. Kosova, nema naznaka o datumu novih izbora
DOŠAO PO DOKUMENTA, PA ZAVRŠIO U ZATVORU: Srbina iz Peći uhapsili u Prištini kao "ratnog zločinca"
ZBOG KORUPCIJE PALA VLADA LAŽNE DRŽAVE KOSOVO: Još jedan Hotijev promašaj, novi izbori u roku od 40 dana
- Situacija nije bolja, nego je sve gora, vreme prolazi, problem ostaje, kao i zamrznuto stanje - kaže Tahir, uz ocenu da dijalog Beograda i Prištine ni uz manje dogovore po raznim pitanjima nije u usponu u poslednjih godinu i po dana..
On uz to dodaje i da sada u Prištini ne postoji instuticija koja bi mogla da pregovara sa Beogradom o konačnom rešenju.
Tahiri je rekao i da, kada je reč o dogovorenom Briselskim sporazumom, Zajednica srpskih opština neće moći da se formira pre izbora jer je za formiranje ZSO potrebno izglasavanje u Skupštini.
On naglašava da Vašingtonski sporazum ostaje na snazi i da će se sprovoditi i pojašnjava da će to biti učinjeno jer je to i međunarodna obaveza na koju su se obavezali i Beograd i Priština predsedniku SAD, ali i zato što je dobar i od njega svi imaju koristi.
Ustavni sud tzv. Kosova poništio je odlučujući glas poslanika za formiranje vlade Avdulaha Hotija i naložio raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, a Tahiri pojašnjava da nisu poništene odluke Vlade, niti je vraćen Aljbin Kurti na mesto premijera.
/ Hotijeva Vlada nastavlja mandat do izbora nove vlade, odnosno do posle vanrednih izbora, što može trajati i dva, tri meseca", dodaje Tahiri.
Kada je u pitanju politička situacija u Prištini nakon odluke Ustavnog suda, Tahiri kaže da postoji određena nesigurnost, nespokojnost jer zakonski i proceduralno nije u potpunosti jasna situacija.
Tahiri dodaje da je tzv. Kosovo i bez predsednika, odnosno da Vjosa Osmani koja je prvenstveno predsednica Skupštine, vršilac dužnosti predsednika, a da za održavanje parlamentarnih izbora on mora da raspustiSkupštinu, odnosno i samu sebe, čime joj prestaje mandat davršioca dužnosti predsednika tzv. Kosova.
Kada je reč o građanima, Tahiri kaže da kod njih postoji određeno raspoloženje protiv sadašnje vlasti ili političkih partija koje su bile do sada na vlasti, kao i određeni otkloni od Samoopredeljenja koje računa da će dobiti 50 odsto i više glasova na izborima i to shodno izborima u Podujevu.
Ono što će posle izbora biti problematično, smatra Tahiri, je pitanje da li će stranke sarađivati međusobno i da li će obezbediti dvotrećinsku većinu kada se bude glasalo za predsednika.
- Ako se predsednik Kosova ne izabere u roku od dva meseca, opet će se ići na parlamentarne izbore i izgleda da klizimo ka tome da Kosovo sledeće godine, u februaru, martu, ima parlamentarne izbore dva puta - kazao je Tahiri.