"Šta je 5.000 kosovskih "vojnika" u odnosu na srpsku armiju?" Ovako je nemački novinar PONIZIO Tačija
Spor oko pitanja da li treba da se formira kosovska armija, star je koliko i sama država Kosovo
Nakon što su se Vučić i Tači na hitnoj sednici SB otvoreno sukobili, u odnosima Prištine i Beograda u doglednoj budućnosti radiće se samo na ograničenju štete.
- Mnogi su letos pomislili da su predsednici Kosova i Srbije na kursu približavanja. Ali danas to zvuči kao bajka iz davnih vremena - piše Mihael Martens za Frankfurter algemajne cajtung pod naslovom "Bitka za Kosovo polje", prenosi "Dojče vele".
"Savet bezbednosti pozabavio se odlukom parlamenta u Prištini od prethodne nedelje. Prisutni poslanici su jednoglasno — doduše parlamentarci srpske manjine nisu učestvovali u zasedanju — odlučili da se formira kosovska armija. Moskva i Beograd snažno su protestovali, a čak je i generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg upozorio da za to 'nije vreme'. Sjedinjene Države su pak, kao najvažnija sila zaštitnica Kosova, izričito podržale tu inicijativu".
U tekstu se napominje da je Tači u Njujorku rekao da armija lažne države Kosovo „nikada neće biti opasnost u regionu", što su podržali Amerikanci, dok je Vučić s druge strane izjavio da je „veoma zabrinut" zbog budućnosti Srba, Srbije i Zapadnog Balkana, na šta je ruski ambasador pri UN dodao da situacija „svakog časa može da eksplodira".
- Veličina planirane armije koja bi trebalo da se formira u narednih deset godina, a prema trenutnom stanju ne poseduje ni avijaciju, ni tenkove, za Srbiju ne predstavlja opasnost. Jer, 5.000 kosovskih vojnika nije ni desetina u odnosu na srpsku armiju."
Vučić za "Glas Amerike": Zadovoljan sam rezultatima sednice SB UN o Kosovu
- Spor oko pitanja da li treba da se formira armija tzv. države Kosovo, star je koliko i sama "država" Kosovo. Možda još stariji - piše frankfurtski list i pominje Ahtisarijev plan koji se, kada je formiranje bezbednosnih trupa u pitanju, „može različito tumačiti".
„Nezavisnost se može održati samo ako se naoružamo- tako to tumače kosovski Albanci. U tome ih od početka podržava Vašington", piše Mihael Martens i zaključuje: „Nakon što su se Aleksandar Vučić i Hašim Tači na hitnoj sednici Saveta bezbednosti otvoreno sukobili, u odnosima Prištine i Beograda u doglednoj budućnosti radiće se samo na ograničenju štete."