Albanski dezerteri, bezgrešni Mengele i odredi iz Vojvodine: Evo iz kojih zemalja je stizala pomoć Hitleru
Pripadali su kvinsliškim SS odredima
Pored nemačke vojske, u trenutku rata najmoćnije sile na svetu, podršku Hitleru pružali su istomišljenici širom sveta, a brojne paravojne formacije pridruživale su se SS divizijama na samom poprištu sukoba.
UKRAJINA POSLALA RAKETNE SISTEME NA RUSKU GRANICU: Situacija može vrlo lako da eskalira (VIDEO)
RUSIJA NAJAVILA LANSIRANJE "CIRKONA": Zadatak samo jedan - munjevitom brzinom pogoditi metu u Barencovom moru
PO ČEMU JE POSEBAN "ŠAH-MAT" Najnoviji ruski lovac pete generacije oduševio stručnjake i vojne analitičare
Na sve četiri strane sveta razlila se moć Trećeg rajha, a ruska zima, afrička pustinja i zapadni deo Starog kontinenta crpeli su i ekonomiju, kao i logistiku Hitlerovih snaga. Opijeni njegovim zanosom, vojnici Vermahta bili su jedna od najdisciplinovanijih armija na svetu, ali ni oni nisu ratovali usamljeni.
Jedna od najmnogobrojnijih oružanih snaga koja se borila na Istočnom frontu na strani nacističke Nemačke bila je i španska "Plava divizija".
Veterani u Beogradu
Lider Španije, ili kako su ga zvali "gaudiljo" Fransisko Franko, želeo je da zvanično makar zadrži vojnu neutralnost tokom Drugog svetskog rata, ali je isto tako hteo da se revanšira Hitleru za njegov doprinos tokom Španskog građanskog rata, te je Nemačkoj poslao svoje dobrovoljce, i to veterane i vojnike obučene za najteže uslove.
Istočni front bio je ipak velika prepreka, ruska zima gutala je španske vojnike, te je Franko morao da šalje pojačanja, a ukupno se u uniformi "Plave divizije" našlo 45.000 Španaca. Veliki pritisak na Franka da povuče vojsku vršili su saveznici, što je ovaj i učinio 1943. godine.
Ipak, neki od njih nisu želeli da se vrate u domovinu te su prekomandovani u redovnu nemačku vojsku, a dobar deo njih poslat je i u Beograd, gde se borio protiv partizana.
Bezgrešni Mengele
Vojna formacija koju su činili vojnici sa Skandivaskog poluostrva tokom rata evoluirala je od motorizovane pešadije sve do pune oklopne tenkovske "Viking" divizije.
Učestvovala je u čuvenoj operaciji napada Nemačke na SSSR, zvanoj "Barbarosa", a "Viking" je u istoriji ostao upamćen i kao jedna od retkih divizija za koju nema dokaza da je počinila ratne zločine. U njoj je služio i ozloglašeni doktor Jozef Mengele.
Ujedinjeni protiv Srba
Bosanski muslimani i hrvatski katolici ujedinjeni u službu Hitlera i Ante Pavelića formirali su prvu negermansku SS diviziju, takozvanu "Handžar" u cilju anti-partizanskih i anti-četničkih akcija na prostoru tadašnje marionetske Nezavisne Države Hrvatske.
Galicija uz Hitlera
14. SS grenadirska divizija bila je jedna od najbrutalnijih militantnih jedinica tokom Drugog svetskog rata. Prema svedočenjima zatočenika koji su pali u ruke ovih vojnika, bili su izuzetno surovi, a po nekim zločinima prevazišli su i Nemce. Diviziju su u početku činili Ukrajinci, rođeni u Galiciji, a baš kao i španski dobrovoljci, u kasnijim godinama rata borili su se na Balkanu.
Najozloglašenija u Jugoslaviji
Potekla iz Vojvodine, 7. SS dobrovoljačka brdska divizija "Princ Eugen", sačinjena od Nemaca stacioniranih duž cele obale Dunava stekla je status najozloglašenije nemačke divizije u čitavoj Jugoslaviji. Svoje delovanje uglavnom su usmerili u borbi protiv četnika i partizana, a poznati su i kao formacija koja je vršila zločine i osvetničke akcije nad civilima i ratnim zarobljenicima.
Albanski dezerteri
Sačinjena od Albanaca, nikada nije dostigla brojčani status divizije, već samo brigade, međutim po zločinima nadmašila je i veće formacije od sebe. Fokusirani na pljačke, silovanja i ubijanja, uglavnom je zlodela činila nad Srbima i Jevrejima, pretežno u južnim predelima naše zemlje. Kada ih je na Kosovu ugrozila partizanska vojska, većina pripadnika "Skenderbeg" divizije je dezertirala.
Adolf Hitler je svojim govorima pružao opijum kako svojim građanima, tako i drugim narodima nacionalne orijentacije. U prilog ovolikom odzivu dobrovoljačkih formacija na strani nacista idu mnoge marionetske vlade na teritoriji okupiranih zemalja, ali i borba protiv komunista, sa kojim se većina evropskih zemalja suočavala pre Drugog svetskog rata.