"Ratovi zvezda" postaju stvarnost: Laser brži od svetlosti pogađa metu za samo deset sekundi - ovo je novo oružje koje može da promeni svet
Južna Koreja će biti prva zemlja koja će rasporediti i rukovati laserskim oružjem u vojsci.
Južna Koreja će ove godine rasporediti lasersko oružje za obaranje severnokorejskih dronova i tako postati prva zemlja u svetu koja rukuje takvim oružjem u vojsci.
Seul je svoj laserski program nazvao “Projekt Ratovi zvezda”.
- Naša zemlja postaje prva u svetu koja će rasporediti i upravljati laserskim oružjem, a sposobnosti naše vojske za odgovor na severnokorejske provokacije dronovima biće dodatno ojačane - navedeno je.
Agencija je navela da će to oružje “promeniti igru na budućem bojnom polju”.
Šta je lasersko oružje Južne Koreje?
Kako se navodi, ovo oružje je inspirisano naučnom fantastikom, a dizajnirano za praktičnu odbranu.
Lasersko oružje za uništavanje dronova, koje je južnokorejska vojska razvila sa kompanijom “Nahuha aerospejs”, je efikasno i lako, trošak je oko 2.000 vona (1,45 dolara) po gađanju, a istovremeno je tiho i nevidljivo, navela je u saopštenju Agencija za akviziciju odbrambenih programa (DAPA), a preneo Rojters.
Ovo oružje visoke tehnologije je dizajnirano da uništi i gađa dronove, projektile i čak veće strukture u veoma kratkom vremenskom periodu koje se meri u sekundama.
Kako je na brifingu objasnio portparol DAPA, lasersko oružje obara leteće dronove tako što spaljuje motore ili drugu njihovu električnu opremu sa snopovima svetlosti u trajanju od 10-20 sekundi.
Takođe – što je velika razlika u odnosu na tradicionalno oružje – laser putuje brzinom svetlosti što ga čini veoma brzim i preciznim. Lasersko oružje takođe pruža uvid u potencijalni rast Južne Koreje kad je reč o proizvodnji napredne vojne odbrambene opreme.
Kako bi ovo oružje moglo da "promeni igru"?
Iako opasan, ovaj tip ratovanja je nov i razvijen. Borbe u Korejskom ratu (1950-53) okončale su se primirjem, umesto mirovnim sporazumom, i uspostavljena je čuvena Demilitarizovana zona (DMZ) između dve Koreje.
SAD tvrde da su i Severna i Južna Koreja kršile to primirje slanjem dronova u tuđe vazdušne prostore.
Nove tenzije su počele u decembru 2022, kad je pet severnokorejskih dronova prešlo u Južnu Koreju, podseća Rojters. Seul je ispalio pucnje upozorenja, a potom poslao avione i borbene helikoptere da obore letelice, od kojih je jedna došla blizu centra grada. Ovo je bio prvi takav upad od 2017. Uprkos petosatnoj poteri, svi dronovi su se vratili u Severnu Koreju, a južnokorejska vojska se izvinila što nije uspela da ih obori. Tada je južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol rekao da je incident pokazao da je spremnost vojske bila “nedovoljna”.
Ono što izdvaja južnokorejsko lasersko oružje je njegova sposobnost preciznog gađanja. Kako piše Eldiario24.com, “tradicionalno oružje nema šansi” spram ovog.
Laseri se mogu usmeriti direktno na mete bez nanošenja štete nekome u blizini, što smanjuje mogućnost slučajne povrede. To implicira da su šanse za veliku štetu male ako Južna Koreja koristi ovo oružje na delikatnim lokacijama ili blizu stambenih područja.
Globalne posledice
Prema Korporaciji RAND, zemlje poput Južne Koreje, Kine i Velike Britanije aktivno razvijaju i raspoređuju lasersko oružje – poznato i kao “usmereno energetsko oružje”.
Ovo oružje privlači značajno interesovanje zbog svog potencijala da se suprotstavi rastućoj pretnji bespilotnih sistema, kao i sposobnosti da cilja projektile u letu ili satelite u orbiti.
Eldiario24.com navodi da je ovaj novi razvoj Južne Koreje izazvao šokove širom sveta i istovremeno podstakao radoznalost unutar vojne i tehnološke industrije. Dok druge nacije pažljivo posmatraju da vide implikacije, one treba da uzmu u uvid da postavljanje takvih sistema menja vojno okruženje povećavajući opasnost od operacija letećih dronova i raketnih napada dugog dometa za potencijalne neprijatelje.
Srbija Danas/Blic