UPOZORENJE ŠEFA LABORATORIJE: Osim britanskog, imamo i češki soj virusa!
Navodi se da su PCR testovi bitan alat da bi pronalazili nove slučajeve
U Bosni i Hercegovini cirkuliše 12 različitih genetskih linija, ali nisu sve genetske linije i takozvani varijantni sojevi koji izazivaju zabrinutost, izjavio je danas Teufik Goletić, šef laboratorije koja sekvencioniše virus na Veterinarskom fakultetu u Sarajevu.
Kada uzimate ANTIBIOTIK obavezan je i neki probiotski proizvod: Prof. Đorđević savetuje kako da izaberete NAJEFIKASNIJI I NAJBEZBEDNIJI!
PIJAN UŠAO U LOKAL SA BOMBOM: Policija intervenisala u poslednji čas
Vođa Albanaca u Crnoj Gori ponovo preti: Ova vlast je lakrdija, smeta mu stav o Kosovu
Govoreći o različitim sojevima korona virusa u svetu, Goletić kaže da je od varijantnih sojeva koji izazivaju zabrinutost do danas u njegovoj laboratoriji identifikovan samo tzv. britanski soj ili B117.
- Upozoravao sam i prethodnih sedmica da osim tog britanskog, imamo i češki soj koji još uvek nema status soja koji izaziva zabrinutost. Njega beležimo još od novembra. Oba soja se odlikuju većom potencijom prenosa sa osobe na osobu - objasnio je Goletić.
Navodi da su PCR testovi bitan alat da bi pronalazili nove slučajeve, ali da se njima ne mogu prepoznavati sojevi korona virusa.
- Mi danas u BiH imamo neke tzv. ''mutant'' PCR testove koji su indikativni da smo ''ulovili'' neke od sojeva. O kom varijantnom soju je reč, može se tek utvrditi na osnovu sekvencionisanja. Rič je o dve različite tehnologije - naveo je šef laboratorije na sarajevskom Medicinskom fakultetu.
I deca imaju određenu ulogu u širenju korona virusa
- Deca mogu biti inficirana, mogu razviti simptome bolesti i mogu da učestvuju u širenju ovog oboljenja. Kod dece je klinička slika uglavnom ili blaža ili asimptomatska, ali i u mojoj laboratoriji smo utvrdili da u uzorcima kod dece nalazimo izuzetno visoke titrove virusa koji sigurno impliciraju mogućnost da i deca imaju ulogu u transmisiji - naveo je Goletić.
Prema njegovim rečima, u BiH je situacija povoljnija nego u zemljama u kojima je pronađen južnoafrički soj.
Istakao je i da se kod britanskoj soja utvrđuje jedna specifična mutacija koje se zove E484K, koja suštinski omogućava u manjoj ili većoj meri izbegavanje prirodnog ili imuniteta stečenog nakon vakcinacije.