IRONIČNA SUDBINA POLICAJCA! Otkriveno koje velike skandale je zataškavao: On je prerušavanjem "čistio" za bogatima
Ime Hosea Manuela Viljarehoa i u manjoj meri njegovo lice - zbog njegove opsednutosti prerušavanjem - danas znaju milioni u Španiji
Poslednjih godina Španiju su tresle mnoge spletke i skandali, od navodne korupcije pripadnika kraljevske porodice do prljavih trikova raznih ministara protiv političkih rivala, ali čini se da je u tim komplikovanim situacijama jedan lik bio uvek prisutan.
PRVA ZEMLJA KOJA IDE NA REFERENDUM ZBOG KORONA VIRUSA: Poznato o čemu će tačno odlučivati
GLASAO ZA OPOZIV TRAMPA, SADA NA MUKAMA: Republikanac koji je "izdao" predsednika strahuje za život (VIDEO)
Ime Hosea Manuela Viljarehoa i u manjoj meri njegovo lice - zbog njegove opsednutosti prerušavanjem - danas znaju milioni u Španiji.
To je ironična sudbina policajca koji je često bio na tajnim zadacima i čiji je pravi identitet trebalo da ostane njegova najbolje čuvana tajna.
Policijska karijera Viljareha započela je ranih 1970-ih u Baskiji, gde je militantna separatistička grupa Eta pokrenula nasilnu pobunu protiv snaga bezbednosti nacionalističkog Frankovog režima.
Tokom više od 20 godina kao španski policijski komesar, Viljareho je stajao rame uz rame sa političarima, sudijama, novinarima, aristokratama i poslovnim liderima.
Odlikovan je šest puta, uključujući za učešće u borbi protiv terorista.
Kasnije, između 1983. i 1993. godine, zvanično je napustio policiju i uspostavio poslovne interese širom sveta, mada je njegova verzija da je uvek bio na usluzi španskoj vladi i da je koristio svoje kompanije kao pokriće za inostrane bezbednosne operacije.
Po povratku, kaže da nikada nije zvanično raspoređen u bilo koju policijsku jedinicu, već mu je dodeljena "osetljiva misija".
Viljareho tvrdi da je sprečio nekoliko terorističkih napada na Španiju.
Međutim, danas je nekadašnji policijski heroj u središtu više istraga španskih tužilaca. Optužuju ga da je godinama radio na nedozvoljenoj i unosnoj sporednoj liniji kao "tajni popravljač" za španske bogate i moćne, koji su, kako kažu, koristili njegove usluge da špijuniraju svoje rivale i kleveću neprijatelje.
Viljareho se u petak suočava sa prvim u nizu krivičnih postupaka, jer su španski sudovi razotkrili njegove nezakonite postupke kroz više od 25 odvojenih istraga.
Ovaj 69-godišnji bivši policijski komesar proveo je poslednje tri godine u pritvoru, nakon što su ga pravosudne vlasti uhapsile u njegovoj kući u blizini Madrida.
Zaplenili su njegovu arhivu datoteka i tajno snimljene razgovore, sa velikim spiskom političara i javnih ličnosti.
Od njegovog hapšenja, objavljeni odlomci iz kolekcije snimaka Viljareha stvorili su niz skandala.
Nijedan nije bio veći od razgovora sa Korinom cu Zajn Vitgenštajn, nekadašnjom ljubavnicom bivšeg španskog kralja Huana Karlosa. Njeni komentari na sastancima 2015. i 2016. godine o navodnoj sklonosti bivšeg monarha da prima višemilionske provizije u gotovini za poslove sa arapskim zemljama doveli su do istraga o pranju novca u Švajcarskoj i Španiji.
Huan Karlos, trenutno u egzilu u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, negira bilo kakve prekršaje i rekao je da je dostupan ako tužioci treba da razgovaraju sa njim.
Prema izjavi svedoka koju je Viljareho poslao istražnom sudiji nacionalnog suda Španije, koji trenutno istražuje 27 različitih krivičnih slučajeva u koje je umešan, bivši policajac rekao je da je poslat u London da bi stekao poverenje gospođe Zajn Vitgenštajn kako bi je "neutralisao" kao pretnju stabilnosti španske monarhije.
U dokumentu, koji je video BBC, Viljareho tvrdi da su agenti španske obaveštajne službe CNI "dali instrukcije da zadobijem poverenje princeze Korine kako bih povratio posebno osetljive dokumente koje je imala".
Rekao je da se predstavljao kao advokat koji nudi pomoć gospođi Cu Zajn Vitgenštajn, koja se požalila da je maltretiraju španski agenti tajne službe.
Viljareho, koji gospođu Cu Zajn Vitgenštajn naziva "princezom" s obzirom na njen prethodni brak sa nemačkim princom, kaže da mu je nemogućnost da uspe u misiji donela neprijateljstvo tadašnjeg direktora CNI, generala Feliksa Sans Roldana.
Viljareho tvrdi da je čovek koji je vodio CNI do 2019. godine zaslužan za njegov pad. U televizijskom intervjuu 2017. godine, Viljareho je optužio generala Sansa Roldana da je pretio da će ubiti Cu Zajn Vitgenštajn, a ta tvrdnja navela bivšeg šefa špijuna da ga prijavi za klevetu.
Viljareho ide na sud zbog te izrečene optužbe na račun generala, ali i zato što ga je optužio da je dostavio Viljarehovu fotografiju novinama koje su razotkrile njegov identitet.
Bivšem policijskom komesaru preti dvogodišnja kazna ako bude proglašen krivim. "Princeza" treba da se pojavi na sudu kao svedok odbrane.
Cu Zajn Vitgenštajn ( 56) već je pisala madridskom sudu opisujući svoju verziju sastanka u londonskom hotelu u maju 2012. godine: "General Roldan je pretio meni i mojoj deci. Njegove reči su bile da on ne može da garantije fizičku bezbednost mene i moje dece, osim ako se ne budem pridržavala njegovih uputstava".
General Roldan poriče da je bilo kakve takve pretnje uputio Nemici.
Među nizom kriminalnih istraga u vezi sa Viljarehom jeste njegova umešanost u takozvanu "Operaciju kuhinja", u kojoj je ovaj bivši policajac optužen da je predvodio napore da se ukradu dokumenti od bivšeg blagajnika Narodne partije, tada vladajuće partije u Španiji, za vreme ere bivšeg premijera Marijana Rahoja.
Luis Barsenas je uhapšen i zatvoren 2013. godine zbog neprijavljene knjigovodstvene evidencije, odnosno neprijavljivanja novčanih donacija koje su kompanije dale Narodnoj partiji u navodno u zamenu za javne ugovore.
Prema tužiocima čija je istraga otpečaćena prošle godine, Viljareho i drugi policajci, postupajući po nalogu zvaničnika ministarstva unutrašnjih poslova, pokrenuli su špijunsku operaciju da nađu i unište dosijee koje su Barsenas ili njegova supruga imali u svom posedu, prikrivajući tako dokaze od vlasti koje su istraživale finansije Narodne partije.
Godine 2018. Barsenas je osuđen na 33 godine zatvora zbog pranja novca i poreskih prekršaja, a Narodna partija je takođe osuđena kao entitet i naloženo joj je da plati novčanu kaznu.
U jednom od slučajeva, Viljareho je opisan u sudskom spisu kao izvršilac masovne špijunaže u ime banke BBVA, koja uključuje hiljade presretnutih poruka i telefonskih poziva, među kojima su i one privatne komunikacije najvišeg vladinog savetnika. Takođe je osumnjičen za špijuniranje katalonskih političara koji su se zalagali za nezavisnost i stvaranje lažnih dosijea o korupciji da bi ocrnio levičarsku stranku Podemos.