Lideri Lombardije i Veneta: Referendum je "istorijska prilika"
Birališta otvorena do 23 časa
Lideri italijanskih regija Lombardije i Veneta izjavili su danas da glasanje o većoj autonomiji predstavlja "istorijsku priliku" da njihovi bogati severni regioni steknu veći stepen samoopredeljenja i zadrže više prihoda od poreza.
Predsednik Veneta Luka Zaja rekao je danas u San Vendemijanu da se "upravo piše nova stranica istorije", prenosi AP.
Istovremeno, predsednik Lombardije Roberto Maroni rekao je, nakon što je glasao, da referendum predstavlja "istorijsku priliku" da dva lidera zatraže "veće nadležnosti i resurse".
Oba lidera, koji su iz redova Lige za sever, nastoje da na današnjem glasanju izdejstvuju ubedljivu pobedu glasova u korist veće autonomije kako bi stekli politički uticaj u pregovorima s Rimom s tim u vezi.
Kad je o odzivu reč, Maroni je snizio svoja očekivanja na trećinu od ukupnog broja glasača u Lombardiji, navodi američka agencija uz napomenu da je do podneva u toj regiji glasalo šest odsto glasača.
U Venetu je, pak, do podneva na birališta izašlo 21 odsto glasača, a potrebano je preko 50 odsto kako bi referendum bio punovažan.
Veneto i Lombardija danas organizuju savetodavne referendume o većoj autonomiji, ali odbijaju bilo kakva poređenja sa secesionističkom Katalonijom.
Referendumi su u skladu s italijanskim Ustavom, koji predviđa da parlament može regijama dati veću autonomiju ako one to zatraže.
U slučaju pobede, predsednici Veneta i Lombardije planiraju da zatraže veća ovlašćenja u oblasti zdravstva, obrazovanja i infrastrukture, kao i ovlasćenja koje su inače rezervisana za državu kao što su bezbednost i imigracija, što su omiljene teme Lige za Sever. Za to bi, međutim, trebalo promeniti Ustav.
Maroni je uoči glasanja više puta rekao da će se referendum održati "u okviru nacionalnog jedinstva" i da ima za cilj "reformu odnosa između centralne vlade i regionalnih vlada", dok je Zaja naveo da je bilo kakvo povlačenje paralela s Katalonijom - pokušaj da se obeshrabre birači da glasaju za veću autonomiju.
U međuvremenu, predsednik Evropskog parlamenta Antonio Tajani rekao je da bi Evropa trebalo da se plaši širenja malih nacija, u trenutku kada se Španija bori s katalonskom krizom, a Lombardija i Veneto održavaju referendume o većoj autonomiji, ali je rekao da su referendumi u Italiji legitimni i da se po tome razlikuju od onoga u Kataloniji.