OD BOMBARDOVANJA DO SPORAZUMA U VAŠINGTONU: Šta je sve Tramp govorio o Srbima, i zašto bi bilo bolje da ostane predsednik SAD
Mnoge njegove izjave o Srbiji, međutim, često su nailazile na čuđenje.
Donald Tramp je još pre nego što je postao prvi čovek najmoćnije države na svetu bio poznat po tome da bez mnogo razmišljanja govori i svemu i svačemu, i na društvenim mrežama komentariše sve što mu padne na pamet. Iako Srbiju nije mnogo pominjao pre nego što je seo u Belu kuću, ono što je rekao u samo jednom intervjuu učinilo ga je neverovatno popularnim u našoj zemlji.
OD NOVOG MESTA DO BELE KUĆE: Čudesna sudbina Melanije Tramp
BAJDENE BUDI SPREMAN NA SVE! Tramp najavio velike borbe ukoliko pobeda demokrate bude sumnjiva (VIDEO)
PREBROJANI PRVI GLASOVI: Zna se pobednik na dva biračka mesta, zahuktava se trka za prvog čoveka Amerike (VIDEO)
Kasnije, kada je postao predsednik, uglavnom je govorio o Kini, hvalio sopstvenu politiku, hvalio lidere autokrate, kritikovao mejnstrim medije koje je preimenovao u "medije sa lažnim vestima", itd.
Ipak, svaki put kada bi pomenuo Srbiju, to bi izazvalo veliku pažnju. Često ju je pominjao u kontekstu hvaljenja sopstvene politike i posredovanja na Balkanu.
Mnoge njegove izjave o Srbiji, međutim, često su nailazile na čuđenje.
Najveći plus za Trampa u očima Srba svakako je njegovo kritikovanje NATO bombardovanja u intervjuu iz 1999. godine u kojem je nagovestio i moguću kandidaturu za predsednika 2000. godine.
Aktuelni predsednik SAD gostovao je početkom oktobra 1999. godine u emisiji Larija Kinga na televiziji CNN i tom prilikom govorio o NATO bombardovanju SRJ, koje je okončano nekoliko meseci pre toga.
Tramp je tada poručio da je bombardovanje donelo rasulo, haos i teror na Kosovu.
- Ne znam da li oni to smatraju uspehom, jer ga ja ne smatram uspehom - rekao je tada Tramp.
Na Kingovo pitanje da li bi on na Kosovu uradio isto što je učinio tadašnji američki predsednik Bil Klinton, Tramp je odgovorio:
- Pa, ja bih to uradio malo drugačije. I znam da bi to zvučalo užasno, ali pogledajte rasulo koje su izazvali na Kosovu. Mi možemo da kažemo da smo izgubili malo ljudi. Naravno kada smo imali avione koji sa oko 23 kilometra bacaju bombe. Ali pogledajte šta smo uradili na toj zemlji i tim ljudima i smrti koje su se desile zbog nas. Dakle, nije bilo gubitaka kod nas i saveznika, jer smo mi bili skroz tamo gore, u avionima - rekao je Tramp.
Međutim, on se nije protivio američkoj intervenciji generalno.
- U nekom trenutku morate da pošaljete kopnene trupe, tako da ne bi mogao bilo ko da prelazi granice i sve ostalo. E, sada, da li bi ljudi bili ubijeni? Možda. Možda i više. Ali barem bismo imali mnogo manje smrtnih slučajeva i ne biste imali rasulo i haos koji sada imate. Dakle, ja ne znam da li oni to smatraju uspehom, jer ga ja ne smatram uspehom. Oni su žestoko izbombardovali zemlju i celu tu oblast, svi beže u svim mogućim pravcima i niko ne zna šta se dešava. A smrtnih slučajeva je na hiljade - rekao je tad Tramp.
Nakon prve dve godine Trampovog mandata u kojima se gotovo nije bavio Balkanom, prošle godine je on počeo sa pritiskom da se poprave odnosi Beograda i Prištine, pa je tako slao čitav tim diplomata na Balkan.
Međutim, on sam nije mnogo spominjao Srbiju sve do ove jeseni kada je potpisan vašingtonski sporazum.
Kako je objavio Stejt department u septembru na svom Instagram profilu, Tramp je naglasio da je "bila potrebna izuzetna hrabrost" predsednika Srbije Aleksandra Vučića i kosovskog premijera Avdulaha Hotija da krenu na ove razgovore i dođu u Vašington kako bi finalizovali ove obaveze.
- Drago mi je da objavim još jedno istorijsko preuzimanje obaveza, Srbija i Kosovo su se obavezale na ekonomsku normalizaciju. Posle nasilne i tragične istorije i godina propalih pregovora moja administracija predložila je novi način premošćivanja podela - rekao je Tramp.
On je na Tviteru rekao da se "Srbija obavezala na otvaranje komercijalne kancelarije u Jerusalimu ovog meseca i na premeštanje svoje ambasade u Jerusalim do jula. To je hrabar i istorijski potez", rekao je Tramp.
Danima nakon potpisivanja sporazuma, Tramp je malo-malo pa pominjao Srbiju na mitinzima u predizbornoj kampanji. Naime, njega je zbog potpisivanja sporazuma Beograda i Prištine nominovao za Nobelovu nagradu jedan švedski poslanik, čime se Tramp hvalio praktično kao da je bio favorit za tu prestižnu medalju.
On je tako rekao da su on i njegova administracija zaustavili ubijanje Srba i Albanaca, što baš i nije tačno.
- Sledeća stvar je Nobelova nagrada za mir. Siguran sam. Mi zaustavljamo masovna ubijanja između Kosova i Srbije. Dugo godina su se ubijali. Prestaće da ubijaju jedni druge. Rekao sam: "Momci, hajde da se okupimo". Znate, oni to rade stotinama godina, pod različitim imenima - rekao je Tramp na predizbornom skupu u Fajetvilu u Severnoj Karolini 20. septembra.
Dalje, Tramp je nastavio da ističe svoj značaj u navodnom pomirenju Srbije i Kosova, navodeći istorijski netačne podatke.
Tako je on rekao da je za 20 minuta okončao "viševekovni rat" Srbije i Kosova.
- Znate šta se desilo? Sve je trajalo 20 minuta. Borili su se 40 godina, mada mislim da se bore 400 godina, tuku se već duže vreme, ali su želeli da se dogovore. Odjednom, pre dva meseca bili su u Ovalnom kabinetu, ljubili se i grlili. Bilo je lako - rekao je Tramp.
Čini se da bi Tramp trebalo malo da nauči ponešto o istoriji Srbije, kad već u poslednje vreme toliko priča o njoj.