Pudždemon ODLOŽIO obraćanje javnosti: Ostavke funkcionera, lider Katalonije nazvan IZDAJNIKOM
Nešto se dešava
Katalonski lider Karles Pudždemon odložio je za jedan sat obraćanje javnosti, tokom kojeg se očekuje da će raspustiti parlament i raspisatri regionalne izbore 20. decembra, a uoči govora dvojica funkcionera njegove stranke PDEKat podnela su ostavke.
Španski list "Pais" prenosi da je Pudždemonov zamenik Ðordi Baiget napustio sedište partije uz povike "izdajniče", a ostavku je uputio i Ðordi Kuminal, zamenik šefa pokreta Ðunts pel si, kojem pripada PDEKat.
Korak unazad u rešavanju sukoba: Pudžemon neće pred španski Senat
Ne znaju šta da rade: Katalonci planiraju da povuku ovaj potez pre primene člana 155
Španski dnevnik "La Vangardija" izvestio je da katalonska vlada ramišlja o organizovanju regionalnih izbora 20. decembra.
Katalonska vlada je saopštila da će Pudždemon dati izjavu, ne navodeći nikakve detalje.
Katalonski lider istakao je će kriza katalonske nazavisnosti eskalirati ukoliko Španija realizuje planove o preuzimanju uprave nad Katalonijom.
- Plan špasnke vlade će stvoriti još ozbiljniju vanrednu situaciju oduzimanjem političke autonomije Kataloniji - naveo je Pudždemon u pismu španskom Senatu, koji se priprema danas da razmotrati primenu člana 155 Ustava i preuzimanje institucija, policije i finansija u Kataloniji, u slučaju da taj region ne odustane od proglašenja nezavisnosti, navela je francuska novinska agencija.
Pudždemon je rekao da bi to bila uvreda za španski Ustav i da bi mere prekršile "princip političke autonomije" španskih regiona.
Katalonski lider je dodao i da španski Ustav ne daje blanko vlast centralnoj vladi.
U 17.00 časova biće održana i sednica katalonskog parlamenta, a mnogi strahuju da bi poslanici mogli da izglasaju unilateralnu deklaraciju o nezavisnosti Katalonije.
Vlada u Madridu u subotu je aktivirala Član 155 Ustava i predložila niz mera za preuzimanje nadležnosti poslova regionalne vlade Katalonije koje podrazumevaju razrešenje katalonske vlade i preuzimanje kontrole nad parlamentom, izborima, administracijom i medijima.
Time je španska vlada preuzela upravljanje Katalonijom, a mediji prenose da je to prvi koraka ka ukidanju autonomnije.
Rahoj je rekao i da je bilo neizbežno da španska vlada primeni Član 155 Ustava iako to nije želela.
Aktiviranje Člana 155 Ustava mora da odobri Senat - gornji dom španskog parlamenta - pre nego što odluka stupi na snagu. Senat će, kako je najavljeno, o tome glasati u petak 27. oktobra.
Jedna od mera tiče se razrešenja katalonske vlade. Vlada u Madridu traži smenu predsednika katalonske vlade Karlesa Pudždemona, potpredsednika i svih miniatara.
Njihova mesta će zameniti "organima i administracijom koju izabere ili kreira s tom namerom".
Rahoj ima ovlašećenja da raspusti katalonski parlament i raspiše prevremene regionalne izbore u Kataloniji.
Katalonski parlament će nastaviti da vrši predstavničku funkciju, ali pod nadzorom organa koji će da odredi Senat španskog parlamenta "kako bi se garantovalo poštovanje odredbe španskog ustava".
Predsednica katalonskog parlamenta ne može da predloži kandidata za predsednika katalonske vlade, biti da održi raspravu i glasanje o njegovom izboru. U regionalnom parlamentu se, takođe, ne mogu usvojiti "inicijative suprotne španskom ustavu i statusu Katalonije".
Ako se, ipak, to dogodi, španska vlada ima rok od 30 dana da uloži veto i poništi odluku.