Putinovo NOVO ORUŽJE: Oni su borci AKVANAUTI, biće angažovani na SPECIJALNIM MISIJAMA (VIDEO)
Pojačanje
U ruskoj armiji pojaviće se borci-ronioci, tzv. "akvanauti", koji će moći da rone na dubine veće od 400 metara.
Pročitajte i:
Njihova prvobitna namena je da budu spasioci, ali rusko ministarstvo odbrane ima plan da ih angažuje i na nekim drugim misijama, prenosi Sputnjik.
Prva faza obuke ronilaca biće održana u Lomonosovu. Druga faza te obuke uključiće vežbe ronjenja sa spasilačkih brodova ruske Ratne mornarice.
Zaranjanje na dubinu od 400 metara odvijaće se sa palube spasilačkog broda "Igor Belousov" i uz korišćenje specijalnog ronilačkog kompleksa za ekstremne dubine GVK-450, koji omogućava rad na dubinama do 450 metara i u smenama na šest sati dnevno tokom tri nedelje.
Reč je o ronilačkim kompleksima, koji spolja podsećaju na velike kapsule i omogućavaju roniocima da duže vreme rade na velikim dubinama.
Inače, u novembru prošle godine ruski spasioci su oborili rekord — ronili su na dubini od 317 metara u akvatoriji Tihookeanske flote. Bila su izvedena dva zaranjanja u uslovima dužeg boravka pod vodom.
Бойцы-акванавты появятся в Российской армии pic.twitter.com/NGcC9F4p6v— РЕН ТВ | Новости (@rentvchannel) January 3, 2018
- To ne podrazumeva ronjenje u lakoj opremi na ekstremnim dubinama, već je suština projekta stvaranje autonomnih stanica u velikim dubinama, na kojima može da radi najmanje 12 ljudi, koji će biti u stanju da organizuju nesmetan rad u smenama na tom ili drugom objektu - kaže za Sputnjik potpukovnik Sergej Čenik, vojni istoričar i glavni urednik vojno-istorijskog magazina "Militari Krim".
В российском флоте появятся акванавты - https://t.co/WTBy0QBg6S pic.twitter.com/UnpFI48Xy4— Самые свежие новости (@bestwatchnews) January 3, 2018
Prema njegovim rečima, sada se završavaju testiranja spasilačkog broda "Igor Belousov" i to će biti prva u Rusiji, moguće i u svetu, podvodna stanica za vojnike, tzv. "akvanaute".
- Učinjen je i korak dalje. Odvojena jedinica će pružiti mogućnost da se bude maksimalno nezavisan, da se koriste tehničke mogućnosti i sve što taj brod poseduje. Projekat je sličan orbitalnoj stanici, velikoj naseljenoj strukturi na najvećim dubinama - kaže Čenik.
Pripremu "akvanauta" će i ovog puta sprovesti Naučno-istraživački institut za spasavanje i podvodne tehnologije, zajedno sa ekspedicionim spasilačkim timom Vojno-morske flote Rusije.