NA POMOLU DOGOVOR NUKLEARNIH SILA? Vašington spreman da razgovara o kontroli naoružanja sa Moskvom i Pekingom!
Reč je o nuklearnom naoružnju, ali i ratu u svemiru
Na sednici Saveta Bezbednosti OUN na temu "Nuklearno razoružanje i neproliferacija nuklearnog oružja", 18. marta 2024, stalna predstavnica SAD najavila je spremnost Vašingtona za pregovore sa Moskvom i Pekingom o kontroli naoružanja bez preduslova. Naime, Rusija je 21. februara 2023. suspendovala svojeučešće u novom Ugovoru o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja (START).
ŠVEDSKA SE OPASNO NAORUŽAVA! Nova članica NATO-a se bacila u nabavljanje OZBILJNOG pojačanja: Stiže im nekoliko STOTINA moćnih oklopnih vozila
MOŽE, ALI SAMO POD OVIM USLOVIMA: Tramp izneo stav o kontraverznoj temi, njegove reči nisu se dopale svim republikancima!
ZAHAROVA MELJE I NE STAJE: Potparolka OBRUSILA još jednom zvaničniku, svi se pitaju ko je SLEDEĆI na redu
Odluka je navodno bila doneta zbog tekuće neprijateljske politike Sjedinjenih Država i Zapada uopšte prema Moskvi. Prema tadašnjoj izjavi, Rusija je bila spremna da se vrati na START ugovor ako se nešto promeni po ovom pitanju dok je Vašington ostao u ubeđenju da Moskva i dalje učestvuje u START-u.
Naime, Linda Tomas-Grinfild je 18. marta izlaganje započela podsećanjem na jednog od najvećih američki predsednika, Džona, Ficdžeralda Kenedija: "Pre oko 60 godina, Džon Kenedi je u kampusu Američkog univerziteta u Vašingtonu održao uvodno obraćanje pod nazivom "Strategija mira".
U svom govoru, Kenedi je izneo ne samo plan za obuzdavanje nuklearnog oružja, već i put pun nade ka svetskom miru, uprkos eskalaciji nuklearnog naoružanja. Na kraju, objasnio je: "Naša najčešća osnovna veza je da svi nastanjujemo ovu malu planetu. Svi dišemo isti vazduh. Svi mi cenimo budućnost naše dece. I svi smo mi smrtni."
Danas, šest decenija nakon Kenedijevog obraćanja, i pet i po od stupanja na snagu Ugovora o neširenju nuklearnog oružja (Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapon, NPT), potpisanog 1. jula 1968 (stupio na snagu 5. marta 1970), ove veze ostaju – kao i posvećenost Sjedinjenih Država jačanju i održavanju nuklearnog neproliferacije i režima razoružanja, sa NPT u središtu".
U daljem izlaganju, Linda Tomas-Grinfild je konkretizovala suštinu svog govora:"Sjedinjene Države su spremne da se uključe u bilateralne razgovore o kontroli naoružanja sa Rusijom i Kinom upravo sada, bez preduslova. Sve što (Rusia i Kina) treba da urade – to je da kažu da i dobronamerno dođu za sto.
Države sa nuklearnim oružjem takođe moraju da održe moratorijum na probe nuklearnih bombi i podrže mogućnost praćenja istih. Pored toga, da bismo sprečili potencijalnu trku u naoružanju, moramo da vidimo kraj proizvodnji fisilnog materijala (materijala u kojim se sporim neutronima može izazvati nuklearna fisija) za upotrebu u nuklearnom oružju i da nastavimo sa pregovorima o Sporazumu o prekidu upotrebe fisilnog materijala (FMCT)“.
Ipak, Linda Tomas-Grinfild nije propustila da za remećenje sporazuma o kontroli naoružanja i podsticanja Severne Koreje na razvoj istog optuži Rusiju i Kinu.
- Otkako je pokrenula svoju invaziju na Ukrajinu u punom obimu, Rusija neodgovorno sprovodila opasnu nuklearnu retoriku i odustala je od nekoliko svojih obaveza po pitanju kontrole naoružanja…Kina je sve vreme ubrzano i neprozirno gradila i diverzifikovala svoje zalihe nuklearnog oružja. Rusija i Kina su bile nespremne da se uključe u suštinske diskusije o kontroli naoružanja ili smanjenju rizika. Štaviše, obe zemlje su branile i čak omogućile opasne proliferatore…
- To me dovodi do Severne Koreje, koja nastavlja sa svojim nezakonitim razvojem oružja za masovno uništenje i balističkih projektila, kršeći više rezolucija Saveta bezbednosti. Samo ovog vikenda videli smo višestruka lansiranja balističkih projektila u Severnoj Koreji - obrazložila je ona.
Naravno, u njenom govoru se morao naći i Teheran:
- Iran je nastavio da širi segmente svog nuklearnog programa bez ikakvog kredibilnog civilnog opravdanja i više od pet godina nije uspeo da sarađuje sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (International Atomic Energy Agency, IAEA).
Izvor: Srbija Danas/Oruzjeonline