Veoma niska izlaznost na parlamentarnim izborima u Francuskoj
Do podneva glasalo 17,75 odsto birača
Izlaznost birača u drugom krugu parlamentarnih izbora u Francuskoj veoma je niska, javlja AFP.
Počela predizborna tišina: U Francuskoj sve spremno za drugi krug parlamentarnih izbora
Panika u Francuskoj! Policija kod muškarca pronašla zastave IS, pištolj i puške!
Danas je do podneva na birališta izašlo 17,75 odsto građana, što je znatno manje u odnosu na 21,41 procenata birača, koji su izašli u isto vreme na izbore održane 2012. godine, donosno 19,24 odsto građana koji su glasali u junu u prvom izbornom krugu, pokazuju zvanični statistički podaci.
Biračka mesta su otvorena jutros u 8 sati otvorena, a u manjim gradovima biće zatvorena u 18.00 časova, dok će u prestonici Parizu i drugim većim gradovima biti zatvorena u 20.00 časova, kada se očekuju i previ nezvanični rezultati o njihovom ishodu.
I rezultati poslednjeg ispitivanja javnog mnjenja, koje je sprovela "Odoksa", predvideli su nisku izlaznost u drugom krugu.
Anketa projektuje pobedu stranke francuskog predsednika Emanuela Makrona Republika u pokretu.
Očekuje se da će Makronova stranka Republika u pokretu i njegov saveznik stranka MoDem osvojiti između 430 i 460 mesta u Donjem domu parlamenta u kome ima 577 mesta.
Konzervativnu stranku Republikanci i njihove saveznike očekuje od 70 do 95 mesta, socijaliste između 25 do 35 mesta, a ultradesničare čeka od jednog do šest mesta.
Očekuje se da će izlaznost pasti na 47 odsto, nasuprot 48,71 odsto zabeleženih u prvom krugu izbora, što je najniža izlaznost zabeležena u modernoj istoriji Francuske.
Makronova stranka je u prvom krugu osvojila 32,2 odsto glasova.
Konzervativni Republikanci osvojili su 21,56 odsto, a krajnje desničarski Nacionalni front 13,2 odsto glasova.
Ove godine će, u svakom slučaju, sastav novog parlamenta biti znatno drugačiji, jer se više od 200 poslanika ne kandiduje za reizbor, što je najmanje dvostruko više u poređenju sa izborima 2012.
Makron se nada da će kandidati Republike u pokretu, među kojima oko polovina nikada nije bila na državnoj funkciji - osvojiti ubedljivu većinu poslaničkih mesta, dok analitičari, s druge strane, upozoravaju da bi neiskustvo Makronovih poslanika moglo da parlament učini poslušnim.
- Kada imate ogromnu parlamentarnu većinu i poslanike bez iskustva, izvršna vlast je izuzetno moćna - kaže politikolog Žerom Sent-Mari sa instituta "Poling voks".
Istovremeno, istraživač instituta "Sevipof" Pasla Perino upozorava, pak, da bi unutar stranke koja raspolaže velikim brojem poslaničkih mesta moglo lako da dođe do unutrašnjih poteškoća.
- U početku će se ta većina smatrati darom sa neba, ali će na kraju postati problem - zaključio je on.