VERA IH JE ODRŽALA: U ove DVE ZEMLJE hrišćani se zahvaljuju Bogu za SVAKI DAN ŽIVOTA! (VIDEO)
Da li će hrišćani uspeti da odole iskušenjima i napadima ekstremista i na taj način opstanu na svojim vekovnim ognjištima?
Sve više se pogoršava situacija za hrišćane u Severnoj Africi. Splet događaja vezanih za Arapsko proleće doveli su do sve učestalijih napada na manjinsko hrišćansko stanovnišvo. Ta područja su do pojave islama bila naseljena uglavnom većinskim hrišćanskim stanovništvom. Danas su mesta poput Konstantinopolja, Efesa,Antiohije, Aleksandrije, pa i samog Jerusalima i Svete Zemlje, naseljena nehrišćanskim, uglavnom muslimanskim življem. Broj hrišćana nažalost u zemljama poput Egipta, Libana, Libije, Palestine, Sirije i Iraka drastično opada. Hrišćanske manjine ostaju uskraćene elementarnih ljudskih prava i hrišćani su vrlo često na meti napada islamskih fundamentalista i terorista. Postoji bojazan i opasnost da Severna Afrika i Bliski istok ostanu bez hrišćanskog življa.
PAO ZLOTVOR KOJI JE POBIO RUSE: Egipćani ubili lidera Islamske države na Sinaju!
Kakav je položaj hrišćana u Egiptu?
Hrišćanstvo je u Egiptu prisutno još od vremena nastanka. Velika hrišćanska zajednica nastanjivala je Aleksandriju. Sve do 8. veka njeno stanovništvo je bilo većinski hrišćansko. Danas hrišćani čine od 5-10% ukupne populacije Aleksandrije. U pitanju su Kopti, kojih u Egiptu ima oko osam miliona ili koji čine 10% ukupnog stanovništva Egipta i koji se smatraju starosedeocima i potomcima drevnih Egipćana, nasuprot većinskom arapskom, islamskom stanovništvu.
Oni se okupljaju oko Koptske pravoslavne crkve, tj. koptski pravoslavni patrijarhat Aleksandrije i cele Afrike, čiji je poglavar papa i patrijarh Šenuda III, najzastupljenija je i najbrojnija hrišćanska crkva u Egiptu. Pored nje postoji i (Grčka) pravoslavna Aleksandrisjka Patrijaršija koja broji oko 40.000 vernika.
OVE ZEMLJE POSTAJU PAKAO ZA HRIŠĆANE: Ljudi samo gledaju da sačuvaju GLAVE NA RAMENIMA!
Postoji još jedna crkvena hrišćanska zajednica kojoj pripada vrlo mali broj Kopta, a to je Koptska katolička crkva, kao i isvestan broj različitih protestantskih crkvenih zajednica poput Koptske evangelističke crkve. Poznato je da Koptska pravoslavna crkva spada u red tzv. „orijentalnih“ pravoslavnih crkava koje nisu prihvatile odluke Halkedonskog sabora održanog 451. godine, pa se ta crkva još naziva i dohalkidonskom, jer priznaje pravila ispovedanja vere do tog momenta.
Položaj hrišćanskih Kopta danas je veoma težak. Sve je veći broj slučajeva napada na Kopte u Egiptu kao i rušenje i spaljivanje njihovih crkava i imovine od strane islamskih fundamentalista. Sami Kopti tvrde da se njihov položaj pogoršao posle 1952. godine i Naserove panarapske politike.
VELIKIM KAMENJEM RAZBIJAJU IM GLAVE: Na ovaj BRUTALNI način islamisti ubijaju zatvorenike! (VIDEO)
U poslednjih nekoliko godina ubijeno je na stotine Kopta a njihova imovina spaljena i opljačkana. Isto tako, veoma su učestali napadi na verske objekte koptskih hrišćana. Crkve su vrlo često mete napada Molotovljevim koktelima ili su razarane bombama. Jedan od najstarijih hrišćanskih naroda na svetu podvrgnut je čestom i surovom teroru od strane ekstremnih muslimana.
TERORIZAM UNIŠTIO TURIZAM: U ove zemlje nikako nemojte ići na letovanje!
ISIS video purports to show killing of Ethiopian Christians in Lybia | https://t.co/6KONguht5u— Tim Bailey (@thetimbailey) April 19, 2015
Hrišćani u Libiji
U Libiji živi preko 100.000 hrišćana – najviše Kopta, rimokatolika i pravoslavnih. Odnos hrišćana i muslimana je bio relativno miran dok je Gadafi bio na vlasti i dok je Libija bila zemlja sigurnosti i prosperiteta. Ipak, i tada su postojale restrikcije prema hrišćanima u pogledu javnog propovedanja vere. Za vreme rata u Libiji, u avgustu 2011. godine opljačkana je pravoslavna Crkva Svetog Georgija iz 17. veka.
Iz crkve su, prema rečima Mitropolita Aleksandrijske patrijaršije Teofilakta, odnete brojne dragocenosti, poput starih Jevanđelja i kivota sa moštima Svetog Georgija donetog sa Svete Gore. Hrišćani se u Libiji danas kriju ili su već u velikom broju napustili ovu zemlju. U zemlji u kojoj se više vojski i političkih i plemenskih grupa sukobljava velika je opasnost biti hrišćanin a posebno je opasno tako se deklarisati.
LIBIJSKE SNAGE USPEŠNO NAPREDUJU: Zauzele uporište Islamske države u Sirtu
Ruska Pravoslavna Crkva ne diže prvi put svoj glas protiv vapijućih činjenica proganjanja i diskriminacije hrišćanskog stanovništva u zemljama Bliskog istoka i u severnoj Africi. Zversko ubistvo trideset hrišćana Etiopljana u Libiji ponovo nas prisiljava da obratimo pažnju na tragično stanje u toj zemlji.
Do početka događaja nazvanih „arapsko proleće“ u Libiji je živelo 100.000 hrišćana. Godina 2011. imala je tragične rezultate: prouzrokovani haos i nekontrolisanost ekstremističkih sila. Hrišćani su postali prve žrtve ekstremista: broj hrišćana u Libiji se mnogostruko umanjio. Tokom poslednje četiri godine u Libiji ne prestaju krvava ubistva hrišćana, kidnapovanja, napadi i rušenja hrišćanskih hramova.
ON ĆE IZVUĆI LIBIJU IZ PAKLENOG GROTLA? Amerikanci u PANICI zbog ovog HARIZMATIČNOG LIDERA
U 2013. godini desetine egipatskih Kopta zatvoreno je i podvrgnuto teškim mučenjima. Frebruara 2014. esktremistička grupa „Ansar Aš-Šarija“ streljala je sedmoricu hrišćana, a u decembru iste godine u Sirtu je izvršeno nečovečno pogubljenje sedmoro koptskih hrišćana, među kojima su bila i maloletna deca. U frbuaru 2015. g. sav svet je bio šokiran vešću o zverskom pogubljenju od strane džihadista ID-a 21 hrišćanina, vernika Koptske Crkve.
Po svemu sudeći mira za hrišćane u Libiji neće biti, niti će mir uskoro doći. Njihov položaj u toj zemlji je veoma težak i njihov se opstanak dovodi u pitanje. U Egiptu je situacija isto teška za tamošnje hrišćane. Međutim, u Egiptu postoji stabilna vlast na čelu sa generalima i vojskom, koji štite poredak i predstavljaju jedini garant opstanka koptskih hrišćana u ovim opasnim vremenima. Da nema stabilnog vojnog aparata, radikalni islamisti bi davno preuzeli vlast a onda svi znamo kakva bi bila sudbina koptskih hrišćana.
NAJKRVAVIJE BORBE U LIBIJI: Vladine snage ŽESTOKO udaraju na džihadiste u SIRTU! (VIDEO/FOTO)
Sličnosti sa situacijom na Kosovu i Metohiji
Srpski narod danas na Kosovu i Metohiji preživljava ono što bismo mogli da poredimo sa patnjom hrišćana na Bliskom istoku i u severnoj Africi. Svedoci smo progona jednog naroda, zatiranja njegovog identiteta, rušenja i paljenja crkava i manastira starih po nekoliko vekova. Stepen tolerancije većinskog albanskog muslimanskog stanovništva na Kosovu i Metohiji je vrlo nizak kada su u pitanju pravoslavni Srbi. Isto je to slučaj u Egiptu i Libiji. Događaji na Kosovu i Metohiji ukazuju na velike sličnosti sa događajima na onim prostorima gde se nalaze značajni hrišćanski centri severne Afrike. Naša crkva i narod prolaze i prolazili su kroz ono kroz šta danas prolaze hrišćani na severu Afrike i na Bliskom istoku.