ZAŠTO POJEDINCI MESECIMA NAKON INFEKCIJE I DALJE IMAJU NEKE SIMPTOME KORONE? Najnovija istraživanja dala odgovor!
Analizirali su krv 55 osoba:
Zašto takozvani dugotrajan covid traje toliko dugo, odnosno zašto neki koji su preboleli zarazu korona virusom mesecima nakon infekcije još uvek imaju neke simptome oboljenja?
Doktor specijalista savetuje: SIGURAN NAČIN da izbegnete stomačne tegobe na putovanjima!
AMERIČKI MILIJARDER UPOZORAVA: Epidemija se morala dogoditi, čeka nas još pandemija!
SMRTONOSNI KOMARCI SE ŠIRE EVROPOM: Mogu nositi više od 20 virusa, ali postoje načini da se zaštitite od ugriza
Prema najnovijem istraživanju, dugi covid mogao bi biti posedica toga što virus uzrokuje značajne promene u krvnim zrncima koje se mogu videti i nekoliko meseci nakon početne dijagnoze.
- Uspeli smo otkriti jasne i dugotrajne promene na krvnim zrncima, i tokom akutne infekcije, ali i nakon što je ona bila gotova - rekao je biofizičar Johen Guk s Instituta "Max Planck" u Nemačkoj.
Guk i njegove kolege proučavali su krv ispitanika koristeći se sofisticiranim sistemom RT-DC koji može analizirati stotine krvnih zrnaca u sekundi, kako bi videli postoje li kod ispitanika neke neobične promene u veličini i strukturi krvnih zrnaca.
Analizirali su krv 55 osoba: 17 pacijenata s teškim simptomima covida (od kojih je polovina kasnije nažalost umrla), 14 pacijenata koji su preboleli zarazu korona virusom i 24 dobrovoljca koja nisu bila zaražena covidom-19. Pritom je kroz RT-DC sistem propušteno preko 4 miliona krvnih zrnaca.
Rezultati su pokazali da se crvena krvna zrnca (eritrociti) obolelih od covida dosta razlikuju od onih kod zdravih ispitanika i da pokazuju znakove nefleksibilnosti fizičke strukture, što bi moglo uticati na njihovu sposobnost isporuke kiseonika.
- Fizička svojstva eritrocita presudna su za mikrocirkulacijski protok i kao takve, ove promene mogu oslabiti cirkulaciju i pospešiti hipoksemiju - objasnili su naučnici.
- Ovaj sindrom bi se mogao zadržati kod pacijenata s dugotrajnim covidom i nakon završetka aktivne infekcije. Kod onih koji su preležali covid, a koji nemaju simptome bolesti, promene fenotipa nisu bile toliko izražene, ali su i dalje bile prisutne - dodali su.
Suprotno tome, limfociti (bela krvna zrnca) kod onih s teškim simptomima covida-19 bili su manje fleksibilni, dok su monociti bili znatno veći. Neutrofili, još jedna vrsta belih krvnih zrnca, su kod obolelih od korona virusa imali brojne promene i više deformacija.
Zanimljivo je da neutrofili imaju jako kratak životni vek, koji traje samo jedan dan, ali da se promene kod neutrofila kod bolesnika s covidom i dalje mogu videti mesecima nakon infekcije, što pokazuje da bi zaraza korona virusom mogla imati trajni uticaj na imunološki sastav.
- Iako su se neke od tih promena vratile do normalnih vrednosti nakon hospitalizacije, druge su istrajale mesecima nakon otpuštanja iz bolnice, što je dokaz dugoročnog uticaja covida-19 na naš organizam - navode naučnici.
- Perzistentne promene eritrocita i neutrofila mogle bi se povezati s dugotrajnim simptomima covida kod pacijenata, od kojih je 70 posto imalo hroničnu glavobolju ili neurološke simptome, 54 posto poremećaje koncentracije i 62 posto problema s cirkulacijom i tahikardijom. Pretpostavljamo da bi trajne promene fizičkih fenotipa krvnih zrnaca mogle uticati na dugotrajnom oštećenju cirkulacije i isporuci kiseonika, a što je povezano s covidom", dodaju stručnjaci.
Istraživanje naziva "Physical phenotype of blood cells is altered in COVID-19" objavljeno je u časopisu "Biophysical Journal".