Akademsko društvo za negovanje muzike "Gusle" je PONOS Kikinde!
Impozantna istorija!
Kad je reč o kulturi u Kikindi, nemoguće je već u prvim rečenicama ne pomenuti Akademsko društvo za negovanje muzike "Gusle". Osnovano je još davne 1876. godine, a danas je prvi čovek društva direktor Zoran Petrović.
Pored redovnog, svakodnevnog rada i održavanja režima proba svih sekcija programska aktivnost se ogleda u organizaciji koncerata, festivala... Tu su, zatim, studijska etnomuzikološka i etnokoreološka istraživanja (Etnokamp), izdavačka delatnost, izrada nošnji (scenskih kostima), međunarodna saradnja...
Kroz istoriju Društva predsednici i uprava su uvek bili ugledni kikindski intelektualci, potpuno posvećeni ostvarenju misije koju Društvo ima. Tako je i danas. Predsednik Skupštine Društva je prof. dr Spasoje Grahovac a predsednica Upravnog odbora Društva je prof. dr Milanka Maljković.
U Društvu je pet stalno zaposlenih, dok broj saradnika varira u zavisnosti od programskih akcija i manifestacija koje se organizuju.
Sekcije su sledeće:
- kola folklora (šest grupa) – Dragoslav Tanackov, Magdalena Popov i Igor Popov
- dečji izvođački folklorni ansambl – Magdalena Popov i Igor Popov
- pripremni folklorni ansambl – Magdalena Popov
- izvođački folklorni ansambl – Igor Popov
- mešoviti omladinski hor- Jovana Šević i Vladimir Ristić
- dečji hor „Cvrčak“ - Jovana Šević i Vladimir Ristić
- škola tambure – Živica Grastić
- tamburaški orkestar – Živica Grastić
- sekcija narodnih instrumenata – Janko Petrović
- veliki narodni orkestar – Zoran Petrović
- omladinski narodni orkestar -Janko Petrović
- muška i ženska pevačka grupa – Igor Popov i Magdalena Popov
- veteranski ansambl – Magdalena Popov
- izvorna grupa „GAJDAŠ I BEĆARUŠE” – Branislav Zarić
- ansambl za modernu muziku – Janko Petrović
- Džez sekcija „Branislav Lala Kovačev“- Bojan Jović
- Uz nabrojane sekcije u okviru Društva radi i naučno-istraživački odbor u kome su aktivni brojni ugledni stručnjaci iz oblasti etnomuzikologije i etnokoreologije. Bitno je pomenuti i radionicu za izradu kostima čiji rezultati su vrhunski u izradi i rekonstrukciji narodnih nošnji i scenskog kostima. Uspešno funkcioniše i Klub prijatelja društva.
Akademsko društvo za negovanje muzike "Gusle" je dobitnik mnogih značajnih priznanja i nagrada, od kojih vredi posebno istaći "Vukovu nagradu" i "Iskru kulture".
Direktor Petrović je nabrojao:
- Izdavali smo i izdajemo "Gudalo", prvi muzički časopis na Balkanu. Od osnivanja do danas priredili smo više od 4.500 koncerata. Gostovali smo u više od 300 mesta u zemlji i inostranstvu. Štampali smo veliki broj kompozicija. Našim horovima su dirigovali poznati jugoslovenski kompozitori: Josif Marinković, Robert Tolinger, Hranislav Hartl i čuveni dirigenti Matijas Melihar, Franta Vah i Radivoj Terzić Braca. "Gusle" su pokrenule akciju osnivanja saveza srpskih pevačkih društava. Organizovali smo 1931. godine prvi radio prenos u Srbiji. Snimili smo više TV filmova.
Nastavio je u dahu:
- Iz naših redova i danas dolaze vrhunski umetnici kao što su pijanista Jasminka Stančul i mecosopran Jelena Bodražić. Inicijatori smo za osnivanje smera za obrazovanje stručnjaka za oblast tradicionalne igre koji po prvi put u istoriji počeo sa radom od oktobra 2006. u Kikindi.
Petrović je još podsetio:
- Hor devojaka je 2001. godine u Olomoucu (Češka) osvojio treću nagradu na međunarodnom festivalu na kome je učestvovao 101 hor iz celog sveta. Veliki narodni orkestar je u konkurenciji profesionalnih ansambala na Međunarodnom festivalu orkestara u Radnevu (Bugarska) 1999. godine osvojio Grand Prix. Godine 1993. smo realizovali Međunarodni festival gajdaša U periodu 2002-2016. smo realizovali FENOK-Međunarodni festival narodnih orkestara na kome je učestvovalo više od 100 ansambala iz 12 zemalja, kao i ETNOKAMP - STUDIJSKO ISTRAŽIVANjE MUZIČKE (VOKALNE, INSTRUMENTALNE I IGRAČKE) TRADICIJE BANATA kada je tokom istraživanja prikupljen veoma veliki broj terenskih zapisa čiju obradu permanentno realizujemo. Istraživanje je akademski vođeno od strane profesora etnomuzikologije sa Muzičkih akademija iz Novog Sada, Banja Luke i Segedina i FMU u Beogradu. Učestvovali su pored naših članova i rukovodilaca i profesori i studenti Akademija iz Novog Sada i Banja Luke, FMU iz Beograda i Bukurešta i Muzičke akademije iz Segedina.
Za kraj, direktor Petrović nije propustio da naglasi:
- Intenzivna je međunarodna saradnja i gostovanja naših ansambala – Bugarska, Mađarska, Rumunija, Nemačka, Švajcarska, Koreja, Slovačka, Češka, SAD, Turska...