MUZEJ VOJVODINE IDE U KORAK SA VREMENOM: Digitalizovana bogata istorija Novog Sada i srpske ravnice (VIDEO)
Muzej Vojvodine nalazi se u samom srcu Novog Sada, a obogaćen je fondom koji broji oko 400.000 predmeta i više od 50.000 publikacija.
Kako bi se olakšao pristup posetiocima i išlo u korak sa modernizacijom, proces digitalizacije započeo je još 2014. godine, a on za cilj ima zaštitu i prezentaciju sadržaja.
Muzej Vojvodine krije veoma vredne istorijske predmete koji pričaju priču kako Novog Sada i Vojvodine, tako i cele naše države, a kako navodi direktorka muzeja Tijana Pešterac Stankov najvrednija tri predmeta su pozlaćeni rimski šlemovi iz četvrtog veka nove ere.
"Moramo biti odgovorni i solidarni": Vučević o situaciji u Novom Sadu
Vučević uputio upozorenje građanima: U narednim nedeljama sve zavisi od naše discipline
SITUACIJA U VOJVODINI JOŠ UVEK NESIGURNA: Trenutno 72 osobe zaražene!
- Predmeti koje mi imamo, koje izlažemo i koje čuvamo pre svega su izuzetno vredni predmeti naše nacionalne baštine i između ostalog izdvajaju se tri pozlaćena rimska šlema. Možemo da kažemo da je Muzej Vojvodine jedini muzej na svetu koji čuva tri pozlaćena rimska šlema iz četvrtog veka nove ere. Oni su čak i dobili naziv po šlemovima iz Berkasova. To su predmeti koji na neki način predstavljaju brend našeg muzeja, Vojvodine, Novog Sada, pa i naše države - navodi direktorka ove ustanove.
S obzirom na pandemiju koja je zadesila ceo svet, pa tako i našu državu, zaposleni u Muzeju Vojvodine potrudili su se da na što bolji način približe posetiocima svoje sadržaje. Tako su plasirali pregršt formata koje oni mogu potpuno besplatno da koriste uz samo nekoliko klikova.
- Ono što je najvažnije jeste da smo imali virtuelnu turu koja je automatski postala vidljiva i osmislili smo akciju koja se zvala "Ostani kod kuće i nauči nešto novo". Ideja te akcije je bila da motivišemo ljude da poštuju tadašnje mere zaštite od korona virusa, a sa druge strane da im damo kulturne sadržaje kojih su svi bili željni - navodi ona.
Tri rimska šlema kao najznačajniji predmeti
Ovi predmeti doneti su u Muzej još 1955. godine iz Berkasova, a vlasnica njive ih je slučajno otkrila u toku oranja. Potonjim sondažnim iskopavanjem konstatovano je da su šlemovi činili deo ostave, zajedno sa dva srebrna okova za pojas, jednom cevčicom od srebrnog lima, jednom srebrnom gajkom za remen, nekoliko fragmenata gvožđa i pozlaćenog srebrnog lima.
Direktorka dodaje da "tradicija" koja je započela u jeku pandemija još uvek traje, kao i da i dalje svakodnevno objavljuju priče iz muzeja.
- Svaki naš kustos, a imamo ih mnogo, piše priče o predmetima koji se nalaze u njegovim zbirkama i o različitim događajima koji su se desili u prošlosti - kaže ona.
Kada su u pitanju digitalni sadržaji, neki najzanimljiviji namenjeni su najmlađim posetiocima. Ideja da se zabavno spoji sa korisnim stvorila je dve aplikacije koje mališani vrlo lako mogu da koriste putem mobilnih telefona ili kompjutera.
- Jedna je "Muzejska e-sveznalica", a druga "Zlatni šlem". Prva je igrica za decu i data je u PDF formatu i moguće je skinuti je sa sajta, i preko kompjutera i mobilnog telefona igrati se u proširenoj stvarnosti. Druga aplikacija je veoma interesantna i predstavlja interaktivni strip u proširenoj stvarnosti. Možete ga skinuti u PDF-u sa sajta, čitati ga kao običan strip, a ako skinete aplikaciju preko Googleplay-a, možete putem PDF publikacije da oživljavate scene iz prošlosti. Konkretno se radi o naša najznačajnija tri predmeta – pozlaćenim šlemovima, pa pričamo priču o tome kako su oni otkriveni. Takođe, pokušavamo da rekonstruišemo događaj koji je uzrokovao da se oni zakopaju u zemlju, a da ih mi posle 2.000 godina otkrijemo i postavimo na stalnu postavku - zaključuje Tijana Pešterac Stankov.
Ceo intervju sa direktorkom Muzeja Vojvodine Tijanom Pešterac Stankov pogledajte na videu ispod: