Valensija ispustila evroligaški zicer

01.05.2014. 21:29
Košarkaški klub Valensija
Košarkaški klub Valensija / Izvor: Profimedia

Španska ekipa imala je ogromnih 30 poena prednosti uoči poslednjeg perioda, ali su gosti uspeli da sačuvaju nadu da mogu da izbore plasman u najjače evropsko klupsko takmičenje.

Košarkaši Valensije pobedili su Uniks iz Kazanja rezultatom 80:67 u prvom meču finala Evrokupa.

Španska ekipa propustila je veliku priliku da već posle prvog susreta finala obezbedi trofej i učešće u Evroligi naredne sezone, pošto je uoči poslednjih deset minuta utakmice imala ogromnih 30 poena prednosti, ali su gosti uspeli da sačuvaju nadu da mogu da izbore plasman u najjače evropsko klupsko takmičenje.

Srpski internacionalac Vladimir Lučić koji je bio sjajan u poslednjem kolu španske lige u kojem je Valensija nanela prvi ligaški poraz madridskom Realu, ovog puta nije bio raspoložen za igru. Bivši košarkaš Partizana za 13 minuta igre ostao je bez učinka. U timu Velimira Perasovića sjajan je bio Džastin Doelman sa 28 poena, Ribas je postigao 14, a Dubljević 12 koševa.

U bledoj ekipi iz Tatarstana jedini vredni pomena bili su Belorus Veremenko sa 17 i Harangodi sa 14 koševa, dok je Čak Eidson imao 10 poena uz 11 skokova.

Valensija je već sredinom prvog perioda stekla ubedljivih 16 poena prednosti (20:4), a tu prednost održavala je do prvog odmora na koji odlazi sa prednošću od 27:12. Ruski tim bio je neprepoznatljiv u odnosu na revanš meč polufinala u kojem je ubedljivo savladao Crvenu zvezdu (84:67).

Prednost Valensije rasla je iz minuta u minut, do neverovatnih 41:15 sredinom druge četvrtine, koje su gosti uspeli samo da ublaže do poluvremena (49:27).

Košarkaši Uniksa iz Kazanja
Košarkaši Uniksa iz Kazanja / Izvor: Profimedia

Ni nastavak igre nije doneo ništa dobro ruskom timu. Naprotiv, prednost domaćina samo je rasla do maksimalnih 33 poena viška u 29. minutu – 70:37!

Uniks je u poslednjem periodu pokušao da prednost „slepih miševa“ svede na razumnu meru, kako bi imao makar nekakvu nadu pred revanš u Kazanju, u čemu su i uspeli u završnici poslednjeg perioda.

Zaostatak Uniksa smanjivao se iz napada u napad, da bi 20 sekundi pre kraja Harangodi kompletirao neverovatnu seriju gostiju od 18:2 i tako sačuvao nadu svom timu da posle revanša u Kazanju može da se takmiči u Evroligi naredne sezone.

Revanš susret igra se u sredu, 7. maja u Kazanju.