Jurišao bez municije sa bajonetom! Hteo da ubije Hitlera! Saveznici ga se plašili, a onda ga zadesila neverovatna sudbina: Imao je DVE OPCIJE i odabrao da umre!
Priča o neslavnom kraju slavne "Pustinjske lisice"
Iako je Romel poznat po svojim uspesima za vreme Drugog svetskog rata, on se već za vreme Prvog počeo isticati hrabrošću i taktičkim delovanjem. Učestvujući u opasnim napadima i misijama izviđanja tokom Prvog svetskog rata, njegovi su se ljudi često šalili: "Gde je Romel, tamo je front." Ali sve to vojno delovanje, uključujući i jedan 52-satni period u kom je njegova jedinica zarobila oko 9.000 italijanskih zarobljenika, došao je s cenom. U septembru 1914. na primer, Romel je jurišao na tri francuska vojnika s bajonetom nakon što je ostao bez municije, da bi bio ranjen u bedro tako snažno da mu se otvorila rana veličine šake.
Ervin Romel je jedno vreme bio Hitlerov omiljeni general. Nakon uspeha 1940, kao komandant Pancer divizije, Romel je prekomandovan u Afriku, gde je svojim genijalnim taktičkim potezima stekao visoku reputaciju čak i kod neprijatelja, koji su mu iz poštovanja dali nadimak "pustinjska lisica".
Kada se nemačka vojska povukla iz Afrike, Romel je 1943. dobio zaduženje da koordinira izgradnju "atlanskog zida", niza odbrambenih utvrđena kojima su Nemci planirali da slome neizbežnu invaziju Saveznika na Evropu, koja se na kraju i desila u junu 1944.
Romel je 17. juna 1944. teško ranjen kada je britanski avion napao automobil u kojem se nalazio. Tri dana kasnije desio se čuveni pokušaj atentata na Hitlera. Zavera je propala, a tokom istrage neko od zaverenika pomenuo je i Romelovo ime.
Bilo je to sasvim dovoljno da mu se zapečati sudbina.
Nemački feldmaršal, 14. oktobra 1944. je izvršio samoubistvo nakon što je dokazana njegova umešanost u planiranje atentata na Hitlera. Ponuđene su mu dve opcije: da se ubije i tako spase svoju porodicu i bude sahranjen uz sve državne počasti ili da mu se sudi, oduzmu sva odlikovanja i čin, a nakon što se pogubi da mu se maltretira porodica.
Odabrao je ovo prvo.
Slične tekstove o zanimljivoj istoriji možete pratiti OVDE.
Pratite nas na našem instagramu SrbijaDanas.