Da li bi ovako nešto moglo da stigne i kod nas? Jedna zemlja uvodi zanimljive kamere u saobraćaju
Kako bi to prihvatili naši vozači?
Vlasti Velike Britanije bi narednih nedelja mogle da uvede kamere za detekciju buke na putu širom zemlje. Nakon što su kamere prvobitno bile raspoređene u oblasti Bredforda, vozači u Birmingemu, Bristolu i delovima Norfolka će takođe biti nadgledani. Ako se probni test pokaže uspešnim, ostatak Velike Britanije bi mogao da dobije ove specijalne uređaje prenosi News.sky.
Kako funkcionišu?
Kamere za brzinu su nam svima poznate, one prate vozila pomoću senzora na putu ili radara, praveći digitalnu sliku svakog za koga se utvrdi da ide prebrzo.
S druge strane, kamere za buku će umesto da reaguju na brzinu, beležiti one automobile koji proizvode prejak zvuk, uz pomoć ugrađenih mikrofona.
Snimci su dovoljno tačni, ili bi trebalo da budu, odnosno da mogu tačno da detektuju izvor buke, bilo da je u pitanju nepotrebno okretanje motora ili glasan nedozvoljen izduv.
"Ukrštanje Shazama i normalne kamere sa registarskim tablicama", istakla je Šeron Kindlisajds, izvršna direktorka Instituta za logistiku i transport.
Mikrofon može da identifikuje obrazac buke, razlikujući turiranje, promenjenu konfiguraciju automobila, jednostavno preglasno puštenu muziku iz automobila, ili obližnje gradilište.
Kako će se upotrebljavati?
Audio zapis će se koristiti sa slikama za formiranje "digitalnog paketa dokaza", kaže Ministarstvo za saobraćaj.
Putni propisi kažu da se očekuje da se izduvni gasovi i prigušivači vozila održavaju na odgovarajući način i da se ne menjaju kako bi se povećao nivo proizvedene buke.
Nepoštovanje može dovesti do kazne od 50 funti (oko 60 evra) na licu mesta.