FALSIFIKOVANI DELOVI SU OPASNI: Mercedes i Audi logo, a proizvođač nema nikakve veze sa njima
Često se imitiraju delovi koji se lome u slučaju nesreće - kao što su rešetke hladnjaka, branici i delovi karoserije.
Neki će izabrati jeftinije opcije, odnosno lažne, koje mogu imati logo Mercedesa, Audija, Volkswagena... ali nemaju veze sa njima. Oznaka proizvođača je ista kao na originalnom proizvodu, a kvalitet? Pritom, falsifikate ne treba brkati sa zamenskim delovima, koji nemaju oznake proizvođača automobila, ali su provereni i možete ih kupiti u brojnim prodavnicama auto delova.
KAZNA ZA TJUNERE: Platiće jer su modifikovali dizel pikape da emituju crni dim
OVO MOŽE DA VAM SPASI ŽIVOT: Kako prepoznati da su vašem automobilu DOTRAJALE KOČNICE?
REŠITE SE NEPOTREBNIH STVARI IZ AUTOMOBILA: Evo koliko dodatnih 100 kg tereta povećava potrošnju goriva
Da li postoji rizik od falsifikovanja rezervnih delova uvek zavisi od pojedinačne komponente, kažu u Nemačkom autoklubu (ADAC). U principu, ne postoji deo automobila za koji već ne postoji jeftin lažnjak. U najgorem slučaju, kupci rizikuju svoje živote jer jeftine kopije često nemaju iste karakteristike kao originali. Ovo se, na primer, odnosi na kočione pločice, felne i sve ostale delove bitne za bezbednost.
Proizvođač automobila Audi žali se na sve više falsifikata. Samo tokom 2020. godine kompanija iz Ingolštata je zajedno sa nadležnim organima obezbedila povlačenje falsifikovanih Audi proizvoda u vrednosti od oko 100 miliona evra iz prodaje širom sveta. Falsifikovani delovi obično ne ispunjavaju visoke zahteve za bezbednost i kvalitet koje postavlja sam Audi. Često se imitiraju delovi koji se lome u slučaju udesa, prema Audiju – kao što su rešetke hladnjaka, branici i delovi karoserije, ali i delovi za održavanje i servis, kao što su filteri za vazduh, filteri za ulje, svećice i drugi potrošni delovi, kao što su kao i npr .pumpe za rashladnu tečnost i alternatori.
Prošle godine, više od 1,6 miliona falsifikovanih delova Mercedes-Benza zaplenjeno je u više od 620 racija carinskih i policijskih organa. Proizvođač navodi da je kvalitet falsifikovanih proizvoda obično nedovoljan i da ne ispunjava zakonske minimalne bezbednosne zahteve. ADAC već godinama upozorava na kupovinu jeftinih auto delova sa sumnjivih internet izvora. Ovo može biti povezano sa bezbednosnim rizikom ako, na primer, komponente kao što su kočione pločice, felne ili slično ne ispunjavaju minimalne zahteve ili su čak falsifikovane.
Ako je cena za više od 30 odsto niža od cene originalnog dela, treba biti posebno oprezan. Trebalo bi da kupujete rezervne delove na mreži samo od poznatih proizvođača i od dobavljača koji su neutralno ocenjeni kao pouzdani. Jer recenzije korisnika takođe mogu biti lažne.