KOČIONO ULJE: Koja je njegova uloga, da li se menja i kada? (VIDEO)
Tema o kojoj se malo priča.
Kada je u pitanju održavanje automobila, servisiranje i zamena ulja su teme koje privlače najveću pažnju. Posebno, vozači imaju mnogo pitanja o intervalima zamene ulja. Dakle, vreme je da kočionom sistemu posvetimo pažnju koju zaslužuje!
KO BI OVO RAZUMEO? Novi "tetris semafor" PRAVI HAOS na ulicama
RAZREŠENA DILEMA: Koji auto troši više novca vlasniku - benzinac ili električni? Rezultat je IZNENAĐUJUĆ
NOVI PROPISI: Počinje kažnjavanje vozača koji su sami u automobilu
Koja je funkcija kočionog ulja?
Kočnicama automobila upravljaju hidraulični sistemi i stoga im je potrebna kočiona tečnost. Izuzetak su neki starinski automobili, koji koriste kočione sisteme kojima upravljaju šipke i poluge. Hidraulično kolo u kočionom sistemu automobila je zatvorenog tipa. To znači da se kočiona tečnost nikada ne troši i da je ukupna zapremina uvek konstantna.
Rešenja za nizak nivo tečnosti
Najbolje rešenje je zameniti istrošene jastučiće novim. Deblji jastučići će gurnuti klipove nazad u komoru, prisiljavajući kočionu tečnost da se vrati u rezervoar. Ali još jedan razlog za iscrpljivanje rezervoara je curenje u kočionom sistemu. Ako sumnjate, odmah bi trebalo da posetite mehaničara.
Kada je vreme za zamenu tečnosti?
Čak i bez curenja, hidraulična tečnost se vremenom degradira. Dakle, mora se zameniti. Tečnost se mora ispumpati i zameniti svežom tečnošću. Zatim je potrebno odzračiti sistem da bi se izbacili mehurići vazduha. Preporučljiva je zamena na otprilike svakih 60.000 km.