POTVRĐENO! Ovo je tačan način na koji se UTVRĐUJE NIVO ALKOHOLA U KRVI! Budite oprezni
Ovo bi trebalo svaki vozač da zna.
U toku je leto, period odmora, a samim tim i opuštanja. Znamo da se često, u takvim situacijama omakne i koja čašica više. Što znači da će policija intenzivnije kontrolisati prisustvo alkohola u organizmu vozača, a propisi koji su na snazi, znatno su rigorozniji prema onima koji voze pijani nego ranije.
GUGL NE LAŽE: Evo koja marka automobila je NAJPOŽELJNIJA među Srbima! (FOTO)
ZASTRAŠUJUĆI VIDEO: Hteli da provere ko je brži, pa izazvali OZBILJAN UDES
SVI NA JEDNOM MESTU: Milijardu evra kolekcionarski primerci
Kako se proverava tačnost
U skladu sa našim meteorološkim propisima, svako merilo pre korišćenja, pa tako i etilometar, najpre mora dobiti odobrenje tipa koje izdaje nadležna državna institucija, a to je Direkcija za mere i dragocene metale. Odobrenjem tipa se potvrđuje da se neki merni uređaj može koristiti, ali tek pošto se u akreditovanoj laboratoriji obavi prvo overavanje kojim se potvrđuje da je merilo u skladu sa odabranim tipom, odnosno da je usklađeno sa propisanim meteorološkim zahtevima, što znači da je ispravno za upotrebu u naznačenom periodu. Osim toga, prema važećem Pravilniku o vrstama merila koja podležu zakonskoj kontroli, obavezno se svakih šest meseci vrši i redovno overavanje koje obuhvata pregled i žigosanje merila, kao i izdavanje uverenja o overavanju. Donedavno, to se činilo samo jednom godišnje, ali je ovaj pravilnik sada usklađen sa evropskom praksom, kao i sa normativima savremenih etilometara, čiji proizvođači i sami navode da su kontrole neophodne na svakih šest meseci.
I prva i redovna overavanja obavljaju ovlašćene laboratorije, akreditovane od strane Direkcije za mere i dragocene metale, a jedna od njih je laboratorija Centra za motorna vozila.
- Pri redovnom overavanju, obavezno proveravamo da li merilo funkcioniše u granicama dozvoljene greške specijalnim uređajem koji simulira vlažni izdah ispitanika. Imamo posebne kalibratore, odnosno generatore vlažnog izdaha koji funkcionišu kao temperaturna kupatila u kojima se na temperaturi od 34 stepena Celzijusova, kondicioniraju specijalni referentni rastvori sa unapred poznatom količinom alkohola i stvara se zasićena para etanola. Te rastvore nabavljamo od Direkcije za mere i dragocene metale koja ih proizvodi i sertifikuje - objašnjava Vladan Škerović, tehnički direktor u Centru za motorna vozila AMS Srbije.
- Na taj način simuliramo izdah čoveka koji sadrži tačno određenu koncentraciju alkohola i proveravamo da li će alkometar da pokaže tačno toliko koliko treba. Osim nulte, proveravamo još tri koncentracije i to svaku po tri puta. To su 0.4, 0.7, i 1.5 miligrama po litru, što pokriva opseg vrednosti koje mogu biti izmerene kod odraslog čoveka. Zato kažemo da se kontrola pri overavanju merila vrši u četiri tačke, ukupno 12 puta.