RAZMIŠLJATE O KUPOVINI POLOVNJAKA? Na ove stvari bi trebalo da obratite veliku pažnju
Ako vam je pouzdanost na prvom mestu, verovatno ne želite da kupite vozilo koje je prestaro.
Cene novih automobila gotovo su rekordne, zbog čega mnogi vozači razmatraju opciju kupovine polovnih automobila. Ali koliko je godina previše za pouzdan automobil? Iako ne postoje stroga pravila kojih se morate pridržavati kada kupujete vozila određene starosti, potrebno je uzeti u obzir nekoliko ključnih faktora.
BOLJE PERFORMANSE I VEĆI DOMET: Citroen unapredio e-C4 i e-C4 X
VEROVATNO NISTE ZNALI: Koje su najpopularnije automobilske marke u Evropi
NOVA PRAVILA POGODIĆE MILIONE VOZAČA: Stiže i posebna kategorija, a poznato i ko ubuduće neće smeti da pretiče
Kako vozila stare, njihove sigurnosne karakteristike mogu zastareti. S modernim tehnološkim napretkom, potrošači mogu otkriti da stariji automobili ne zadovoljavaju njihove standarde bezbednosti. To često važi za kupce koji kupuju vozila prikladna za porodicu poput velikih limuzina i SUV-ova.
Rezervni delovi
Osim toga, troškovi održavanja mogu se brzo povećati kako automobili stare. Delove je teže pronaći, a rad je vremenski intenzivniji. Ako vas ovo brine, izbegavajte automobile starije od 20 godina. Ovo pravilo može pomoći da vaš izbor vozila bude siguran, pouzdan i pristupačan.
Bezbednost
Mnogi kupci polovnih automobila imaju dve stvari na umu po pitanju bezbednost. Što je automobil skuplji, to će biti bolji. I što je vozilo novije, to će biti bolje. Evo nekoliko opštih smernica.
Nova vozila uključuju kamere za vožnju u rikverc od 2018, iako je ta funkcionalnost često bila uključena u bolje autimobile i deceniju ranije. Automatsko kočenje u nuždi standardno je u 90% novih vozila u 2023; možete ga pronaći u oko 65% automobila iz 2015. i kasnije.
Pouzdanost
Ako vam je pouzdanost na prvom mestu, verovatno ne želite da kupite vozilo koje je prestaro. Uostalom, što je automobil stariji, to je manje pouzdan, čak i ako se radi o dobro održavanom vozilu s malom kilometražom i dobrom reputacijom.
Pouzdanost zavisi od vozila i od toga koliko je kilometara pređeno. Ne bismo išli dalje od ranih 2000-ih ni za jednu od uobičajenih marki (VW, Renault, Hyundai…) jer je teže nabaviti delove nakon što automobil napuni 20 godina. Za vozila s većom kilometražom s više od 150.000 kilometara, preporučujemo da pokušate da pronađete model koji nije preterano star.
Oprema
Šta ako želite da vaš polovnjak ima najnoviju i najbolju tehnologiju? U tom slučaju su novija vozila bolji izbor od starijih. Na primer, pre 10 godina grejanje zadnjih sedišta smatralo se ogromnim luksuzom rezervirasanim samo za najskuplje automobile. Danas se ta funkcija nalazi u većini porodičnih limuzina, pa čak i nekih kompakta.
Ista je priča s automatskim klima uređajem, prilagodljivim tempomatom i ventiliranim prednjim sedištima. Panoramski krov i mnogi drugi predmeti koji su se nekada smatrali luksuzom danas su postali relativno uobičajeni. Predlažemo da odaberete najnoviji mogući model u slučaju da vam je stalo da imate najmoderniju opremu.