SIGURNO NISTE ZNALI: U ovim situacijama NIKAKO ne smete da palite MAGLENKE na automobilu
Pravilna upotreba.
Maglenke su svetla za maglu na automobilu, što im sam naziv i kaže, ali zakonom je dozvoljeno koristiti ih u svim vremenskim uslovima što se odnosi na prednja svetla. U slučaju da koristite zadnje maglenke kada nije magla, možete biti kažnjeni.
Savremeni propisi nalažu upotrebu belih svetla kao osnovnih, kakve farove velika većina današnjih automobila i ima, dok prednje maglenke smeju da budu i žute boje.
TO MALO LJUDI ZNA: Svaki automobil OVO ima, a da li znate čemu služi?(VIDEO)
URADI SAM I UŠTEDI NOVAC: Brzo i lako do BLISTAVIH FAROVA
JEDNA OD NAJSTRESNIJIH SITUACIJA ZA SVE VOZAČE: Šta uraditi kad automobil NEĆE da UPALI?
U periodu između tridesetih godina prošlog veka i 1993, francuski automobili su pratili domaći zakon o žutoj boji farova. Jedan od argumenata za to, glasio je da vozač bolje vidi kada vozi po magli ukoliko koristi žuto svetlo.
Žuti filteri svetla smanjuju udeo plavog svetla koje intenzivnije vidimo kao odbljesak od čestice magle, ali takođe i prigušuju ukupnu svetlost koju far emituje.
Upravo zbog toga, Evropska unija je propisala bela svetla kao osnovna, kakva velika većina automobila danas i ima, dok prednje maglenke smeju da budu i žute boje.
Svetlo te boje sadrži manje visokofrekventivnog, odnosno kratkotalasnog plavog i ljubičastog svetla, koje vozač kao odbljesk, kao i po jačini odsjaja, vidi dosta intenzivnije.
Osnovno pravilo korišćenja maglenki glasi: Isključujte prednje ili zadnje maglenke čim uočite automobil ispred, odnosno iza sebe. Maglenka može više da zaslepi druge učesnike u saobraćaju, nego da osvetljava put, pogotovo intenzivna zadnja.
Prednje maglenke su korisne i za osvetljavanje puta neposredno ispred automobila, zbog čega ih neki proizvođači programiraju tako da se pale pri skretanjima.