ŠTA KAŽE ZAKON: Da li je BLICANJE drugim vozačima KAŽNJIVO?
Najčešće se upozorava na prisustvo policije...
Ablendovanje, ili blicanje je široko rasprostranjen načim komunikacije, odnosno upozorenje koje na putu vozači šalju jedni drugima. Blicanje se najčešće koristi da se upozore ostali učesnici na putu da ih "iza ćoška" čeka iznenađenje, odnosno pripadnici Saobraćajne policije, koji svakog dana širom Srbije vrše rutinsku proveru vozača i vozila, kako bi učesnike u saobraćaju naterali da se drže propisa.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/09/06/kombi.jpg?itok=a2xEbpEN)
NEVEROVATNO: Stari kombi isključen iz saobraćaja, a na tehničkom mu našli 64 GREŠKE
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2016/02/08/benzinska-stanica.jpg?itok=l7RCk7i9)
RAZREŠENA DILEMA: Koji auto troši više novca vlasniku - benzinac ili električni? Rezultat je IZNENAĐUJUĆ
Brojne tragedije na putevima širom Srbije tokom poslednja 3 dana, kada je poginulo najmanje 7 osoba, su veliko upozorenje za sve vozače.
Međutim, postavlja se pitanje da li je ova popularna metoda kojom vozači "komuniciraju" u saobraćaju zabranjena zakonom?
Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja kaže da je ablendovanje dozvoljeno - čak i korisno!
- U Srbiji to nije zabranjeno, nema ni kazne. Sa druge strane, bitno je da vozači uspore, e sad da li su usporili zato što su upozoreni od strane drugog vozača ili su videli sami policiju to je manje važno - smatra Okanović i dodaje:
- Svrha svake radarske kontrole jeste da se na tom mestu uspori saobraćaj tako da je ablendovanje dobra stvar i sa aspketa bezbednosti u saobraćaju korisno - objasnio je Damir Okanović, prenosi Espreso.
Sa druge strane, mnogi iz iskustva znaju da mogu da upadnu u problem ako blicaju, a to primete policajci. Na sreću, to se retko dešava.