ISTEKLA VAM JE REGISTRACIJA? Evo kako da ponovo registrujete automobil, a da ne plaćate VISOKE KAZNE
Može li se voziti nakon isteka registracije?
Razni problemi i obaveze koje nas pritiskaju svakodnevno utiču na to da zaboravimo da produžimo registraciju na vreme. To svakako nije opravdanje, jer možemo uvek aktivirati neki podsetnik na telefonu kako do toga ne bi došlo, ali ipak se dešava.
DA VAM SE PRAZNICI NE OBIJU O GLAVU: Možete ostati i BEZ DOZVOLE ako za volan sednete u ovom stanju
APEL IZ MUP-A: Svaki zaustavljeni vozač biće alkotestiran
PRAZNIČNI REŽIM RADA: Evo kojim danima nema naplate parkinga
Na internetu se svakog meseca pretražuje veliki broj upita vezanih za isticanje registracija, a među najčešćim pitanjima je "koliko važe tablice posle isteka registracije".
Može li se voziti nakon isteka registracije?
Odmah da otklonimo ovu dilemu koja je uvek tema razgovora među vozačima. Registracija vozila traje godinu dana, isto toliko i obavezna polisa osiguranja. Nakon isteka registracije vozilo NE SME učestvovati u saobraćaju.
Vreme do kada možete voziti nesmetano je poslednjeg dana registracije do 23.59h. Nakon toga možete biti u opasnosti da platite kaznu, ukoliko vas zaustavi policija. Danas postoji sve više kamera koje snimaju vozila i imaju mogućnost da detektuju istekle registracije. Tako da možete očekivati da vam kazna stigne na kućnu adresu.
Istekla registracija – Kazne
Nemojte rizikovati da vozite nakon isteka registracije, osim ukoliko stvarno niste primetili da je registracija istekla. Ali, svejedno moraćete da platite propisanu kaznu ukoliko policija to primeti. Kazne su sve veće kako se vreme od poslednje registracije povećava.
Ukoliko vas zanima, pogledajte ako je istekla registracija koje su kazne:
preko 30 dana od isteka 10.000rsd
preko 60 dana od isteka 20.000rsd.
Kazne su drastičnije ukoliko vozite automobil nakon isteka registracije. U tom slučaju platićete veliku kaznu do 40.000rsd, biće vam oduzeta dozvola na 3 meseca i dobićete 6 bodova.
Vraćanje tablica po isteku registracije
Pre svega, da napomenemo da registraciju vozila možete produžiti i pre samog isteka, 30 dana ranije. Tako da ne morate čekati poslednji trenutak i doći u situaciju da registracija istekne.
Ukoliko se desi da registracija istekne, osim novčane kazne može doći i do situacije da morate vratiti tablice i saobraćajnu. To se dešava ukoliko registracija istekne više od 60 dana. Osim kazne, nova registracija biće skuplja za takse prilikom vađenja novih tablica i saobraćajne dozvole.
Kako otići na tehnički pregled nakon isteka registracije?
Nemojte razmišljati o opciji da vozilo kome je istekla registracija odvezete do tehničkog pregleda, osim ukoliko se ne nalazi jako blizu vašeg doma. Takođe, nije dozvoljeno šlepanje od strane prijatelja, jer tada nemate važeću polisu i ne smete učestvovati u saobraćaju.
Imate opciju uzimanje probnih dozvola, ali morate proći kroz proceduru. Probne dozvole mogu se izdati najduže na 15 dana i možemo reći da nisu jeftine.
Koje je onda najbolje rešenje? Najbolje rešenje je šlep služba. Jednostavno prenesite vaše vozilo do centra za tehničke preglede, nakon registracije možete ponovo da vozite nesmetano.
Šta je potrebno za registraciju auta?
Za početak morate proći tehnički pregled. Nekada je bio veliki problem pronaći slobodan termin, ali danas to nije tako strašno. Postoje veliki centri za tehničke preglede koji imaju veći broj tehnoloških linija, tako da možete zakazati samo nekoliko dana unapred.
Kada prođete tehnički, dobijate registracioni list. Zatim odlazite u agenciju gde popunjavate sve takse, polisu osiguranja i sa svim dokumentima idete u MUP, gde završavate kompletnu registraciju.
Cena registracije zavisi od mnogo faktora. Niko vam ne može reći tačnu cifru, ali pomoću raznih kalkulatora za registraciju možete doći do približne sume.