VOZAČI, OPREZ! Lopovi znaju kako da PREVARE sistem za daljinsko zaključavanje na ovim modelima
Evo kako to rade.
Tim istraživača tvrdi da je otkrio manu u fabričkim privescima za automobilske ključeve Folksvagenovih modela, zbog kojih se milioni vozila mogu naći na udaru hakera, odnosno lopova.
Folksvagenu ne ide. Posle milionske kazne i povlačenja 80 modela iz prodaje, nemački gigant je u novom problemu.
Osim modela auto-brendova koji su u vlasništvu Folksvagena (VW, Audi, Seat, Škoda...), "ranjivi" su i automobili nekih drugih proizvođača, tvrdi se u studiji tima sa Univerziteta u Birmingemu. Kako se navodi, ovim problemom moglo bi da bude obuhvaćeno i do 100 miliona vozila širom sveta, koja su proizvedena od 1995. do danas.
Istraživači su otkrili da je - koristeći relativno jeftinu elektronsku napravu, koju kradljivci mogu da izrade u kućnoj radinosti - moguće vrlo lako otključati vozilo ako se nalaze u radijusu do 100 metara. Uz pomoć ove sprave hakeri-lopovi su u stanju da presretnu signal sa priveska ključa kada vlasnik daljinskim putem otključava automobil. Oni zatim "kloniraju" kod za otključavanje, što im omogućava nesmetan pristup zaključanom vozilu.
VOZAČI, OPREZ! Evo na šta treba da obratite pažnju ako idete u Crnu Goru na more (INFOGRAFIK)
Mana je otkrivena na brojnim modelima koji su proizvedeni u poslednjih 20-ak godina, a najnoviji automobil među ugroženim vozilima je Audi Q3. Modeli koji su bazirani na Volkswagenovoj novoj, MQB mehaničkoj platformi nisu ugorženi, kaže se u studiji. To znači da najnovije generacije modela VW Golf, VW Passat i VW Tiguan nemaju ovaj nedostatak. Isto važi i za određene modele Audija zasnovane na MQB platformi, kao što su A3, Q2 i TT, ali i za vozila Seat Leon (na slici iznad) i Ateca, te najnovije Škode Octavia i Superb.
Prema istom istraživanju, ovakvom načinu krađe izloženi su i modeli nekih drugih proizvođača, uključujući Ford, Nisan, Micubiši i Ševrolet.