Barel je na NAJNIŽOJ cenu ove godine
Usled povećane proizvodnje drastično je opala vrednost nafte na svetskom tržištu
Cene nafte su pale danas na najniži nivo od kraja novembra zbog sve vidljivijih znakova da akcija Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) za smanjenje proizvodnje ne uspeva da eliminiše višak ponude ove sirovine na tržištu.
BROJ KORISNIKA BLIZU DVE MILIJARDE: Skočio profit Fejsbuka!
Amerika OBORILA cenu barela na rekordno NIZAK nivo
Cene naftnih fjučersa srozale su se danas za više od 2,0 posto na obe strane Atlantika, izveštava agencija "Blumberg".
Američka proizvodnja sirove nafte porasla je na 9,29 miliona barela dnevno, na najviši nivo od avgusta 2015, prema saopštenju Američke uprave za energetske informacije (EIA).
Američka "laka" nafta WTI za dostavu u junu pala je za 1,28 dolara (2,7 odsto), na 46,54 dolara za barel na jutarnjem trgovanju u 9:31 sat na NJujorškoj robnoj berzi.
Tokom trgovanja cena fjučersa se spuštala čak i do kote od 46,39 dolara, što je najniži nivo od 30. novembra. Ukupan obim trgovanja bio je oko 48 posto iznad 100-dnevnog proseka.
Svernomorska nafta "brent" za julske isporuke pojeftinila je za 1,23 dolara, odnosno za 2,4 procenta, na 49,56 dolara za barel na ICE evropskoj berzi fjučersa u Londonu, skliznuvši prvi put od 22. marta ispod 50 dolara.
Cena "brenta " je takođe u jednom momentu danas dotakla najniži nivo od 30. novembra, od 49,33 dolara po barelu.
Prema izveštaju EIA, uprkos povećanju dnevne proizvodnje za 28.000 barela u prošloj nedelji, zalihe sirove nafte u SAD su istovremeno zabeležile pad za 930.000 barela.
Američke rafinerije su prošle sedmice prerađivale 17,2 miliona barela sirove nafte dnevno, koristeći 93,3 posto svoijh kapaciteta. Oba pokazatelja su u padu prvi put u sedam nedelja, navodi agencija.
Nigerijski ministar nafte Emanuel Ibve Kaćikvu je najavio da će OPEK verovatno produžiti za šest meseci važenje sporazuma postignutog prošlog novembra o smanjenju pumpanja u cemljama članicama za ukupno 1,2 miliona barela dnevno.
Naftni kartel će se sastati 25. maja u Beču kako bi doneo odluku o tome hoće li nastaviti rezanje proizvodnje i tokom druge polovine godine.
Akcije energetskih kompanija pratile su pad cena fjučersa. Industrijski indeks energetskog sektora S & P za istraživanje i proizvodnju nafte i gasa splasnuo je za čak 3,4 posto, na najniži nivo od prošlog avgusta