IZ JAMA DUBOKIH HILJADU METARA KOPA SE NAJKVALITETNIJI UGALJ: Rudnik Štavalj snabdeva pola Srbije za ogrev (FOTO)
Inače, u okviru JP za podzemnu eksploataciju uglja "Resavica" iz Resavice posluje devet rudnika
Posmatrajući kvalitet mrkog uglja, dolazi se do zaključka da naš rudnik mrkog uglja "Štavalj", nadomak Sjenice, koji posluje u okviru JP "Resavica", proizvodi najkvalitetniji, "ekološki ugalj" na teritoriji Srbije, ističe Mesko Turković, direktor rudnika uglja "Štavalj".
Predstavnici ruske kompanije "Silovije mašini" posetili TENT A: Mudra politika garancija za energetsku sigurnost
SUOČAVAMO SE SA NAJVEĆOM KRIZOM DO SADA Vučić: "Cele noći nisam spavao..."
CENA NAFTE PONOVO U PORASTU: Poznato kako će se to odraziti na vozače u Srbiji
Inače, u okviru JP za podzemnu eksploataciju uglja "Resavica" iz Resavice posluje devet rudnika.
- Kop je na Pešteru, na 1000 metara nadmorske visine, na sjeničkom basenu, gde je do sada istraženo i overeno 245 miliona tona mrkog uglja. U pitanju je najveći rezervoar mrkog uglja mimo teritorije Kosova i Metohije - napominje Turković.
On objašnjava zašto je u pitanju "ekološki" i najispravniji ugalj te navodi da je daleko ispred kvaliteta lignita koji se nalazi na Kosovu, u Kolubari, Kostolcu.
- Ekološki ugalj je zbog niskog postotka sumpora - 0,1 odsto i negde 8-11 odsto pepela. Kada se uzme u obzir činjenica da rudnik u Pljevljima eksploatiše ugalj sa blizu 30 odsto pepela i dva odsto sumpora, može se sa sigurnošću reći da je kod nas posredi ekološko gorivo - kaže Turković.
Što se tiče zaposlenog kadra, trenutno je zaposleno 420 ljudi, što po njemu nije dovoljno te navodi da je prisutan konstatni nedostatak radne snage kao i stalno otvoren konkurs za radnike.
Takođe, odatle se, uopšteno uzev, greju gradovi Zapadne Srbije, Čačak, Požega, Priboj, Bajina Bašta, Prijepolje, Užice...
Upitan kako je u tom kraju praktično ugalj jeftiniji od drva, navodi da je cena drva 55 evra po metru kubnom, a tona uglja 6262 dinara.
- Gledajući energetsku vrednost, jedna tona uglja zamenjuje tri kubna metra drva. Ali, cenu određuje Vlada Srbije i ona nije menjana osam godina - objašnjava.
Rudnik "Štavalj" dobio je novi menadzment, od kojeg se očekuje da ulije "novu krv" u poslovanje i da se krene putem daljeg napretka.
- Tačno tako, imamo novo poslovodstvo, nadamo se da će krenuti jednim osveženjem. Ima obećanja da će biti ulaganja i da ćemo uz proširene kapacitete ići dalje još brže i kvalitetnije. U to ne sumnjamo - naglasio je Turković.
Rudnici iz sistema "Resavice" bili su jako devastirani poslednjih desetak godina, a novi menadzment na čelu sa Sašom Spasićem ubrzano radi na popravljanju standarda rudara kao i svih drugih aspekata posla i uslova rada.