NOVE POVIŠICE ZA MESEČNE NAKNADE: Lepa vest za rehabilitovane građane
Ostvarivanje prava i priznavanje staža.
Mesečna novčana rehabilitaciona naknada povećana je sa 37.467 dinara, koliko je iznosila prošle godine, na 43.004, objavio je Republički Fond PIO. Prema Zakonu o rehabilitaciji, kojim se uređuje vraćanje građanskih prava, časti i ugleda onima koji su iz političkih, verskih, nacionalnih ili ideoloških razloga lišeni života, slobode ili drugih prava, oni imaju pravo na poseban staž, koji se računa u dvostrukom trajanju za vreme lišenja slobode, kao i prava na mesečnu novčanu naknadu.
Svetske cene hrane u februaru najniže za tri godine
Ove godine će vas mali znak pažnje DEBELO KOŠTATI: Paprene cene cveća na dan žena!
BALKANAC U ŠOKU: Kilogram paradajza u prodavnici 2000 dinara, a tek kruške! "SVEGA SAM ŽELJAN"
Istovremeno, rehabilitovanom licu priznaje se vreme nezaposlenosti po prestanku lišenja slobode kao poseban penzijski staž u efektivnom trajanju, a najduže do dve godine, ako je nezaposlenost nastupila zbog povrede prava i sloboda.
Uslov za ostvarivanje prava na mesečnu novčanu naknadu jeste da rehabilitovani ima najmanje osam godina posebno priznatog penzijskog staža. Poseban penzijski staž priznat po Zakonu o rehabilitaciji nije isto što i staž po Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju, pa se ne registruje u matičnoj evidenciji i ne uzima se za ostvarivanje prava na penziju, odnosno za ponovno određivanje visine penzije.
On je samo osnov za ostvarivanje prava na mesečnu novčanu naknadu. Rehabilitovana osoba, uz zahtev, podnosi dokaze: presudu kojom je rehabilitovana, dokaze o dužini trajanja lišenja slobode, odnosno o nezaposlenosti po prestanku utamničenja. Podnosilac zahteva, naravno, mora da dostavi i dokaz o otvorenom tekućem računu.
Na osnovu kompletne dokumentacije i zahteva, filijale Fonda donose rešenje o pravu i visini novčane naknade. Taj postupak je još u toku, a oni koji su dobili pozitivna rešenja već su u sistemu isplate naknada.Mesečna novčana naknada, odnosno, poseban dodatak se utvrđuje u visini od 50 odsto prosečne mesečne zarade u Srbiji u prethodnoj godini (bez poreza i doprinosa).
Pravo na mesečnu naknadu rehabilitovani ostvaruje od dana podnetog zahteva. Zakon o rehabilitaciji donet je 2011. godine, a za prvih 10 godina rehabilitovano je oko 3.000 ljudi, što bivših golootočkih zatočenika, što onih koji su posle rata osuđeni ili streljani bez osude kao narodni neprijatelji. Većina njih danas nije u životu.
(Srbija Danas/Alo!)