RODITELJI OPREZ! Otrovne igračke I DALJE U PRODAJI!
Roditelje i dalje niko ne upozorava da se u prodaji nalaze igračke koje imaju i do 300 puta više opasnih materija.
Iako je laboratorijskim ispitivanjem utvrđeno da je najmanje 35 vrsta igračaka na našem tržištu štetno po zdravlje dece, obaveštenja o tome nema nigde. Svoj deo posla nisu uradile nadležne službe iako su na to zakonom obavezne.
Slučaj zdravstveno neispravnih igračaka opasnih po zdravlje dece nije ukazao samo na problem da hemijski neispravni artikli ulaze u Srbiju i završavaju po prodavnicama.
Prateći ove alarmantne informacije utvrđeno je da ne funkcioniše državni aparat i nema saradnje između nadležnih službi i ministarstava. Jednostavno, obaveštenja koje igračke ne kupovati - nigde nema.
VELIKA OPASNOST PO ZDRAVLJE: Kancerogeni proizvodi u prodavnicama, SRBI OPREZ!
NE PANIČITE, BUDITE KREATIVNI! Evo šta da radite kada IGRAČKE postanu DOSADNE!
PRESTANITE DA ČINITE "MAGAREĆU USLUGU" SVOM DETETU! Uradite OVO i poboljšajte razvoj vašeg mališana!
Poslednja i jedina igračka za koju je objavljeno upozorenje, i to još 2016, jeste mirišljava lutka sa zvukom.
Sanitarna inspekcija Ministarstva zdravlja morala je o štetnim proizvodima da obavesti Ministarstvo trgovine kod kog se vodi tzv. NEPRO baza i da se u nju unesu podaci o svim štetnim igračkama.
Igračke iz Kine POVUČENE sa tržišta: Njihovo korišćenje RIZIČNO ZA DECU
Ako vam ove igračke negde skupljaju prašinu, nikako ih ne bacajte, vrede pravo bogatstvo (FOTO)
Najbolje igračke bivše Jugoslavije: Izvozile su se širom sveta, a na svakoj je stajao JEDAN NATPIS (VIDEO)
Inspekcija je navela da je laboratorijska ispitivanja uradila u decembru, međutim, od tada do danas nema javne objave o štetnosti, a na šta su obavezni po zakonu. Takođe, inspekcija je saopštila da je pronađeno 35 raznih igračaka koje su štetne po zdravlje dece, ali ne i koje su to igračke.
- Jasno je da se NEPRO baza ne ažurira redovno ili se pak uopšte ne unose rezultati inspekcijskog nadzora igračaka koje radi sanitarna inspekcija. Korišćenje ovakve baze je standard u EU, što znači da kod nas izostaje jedini način da potrošači saznaju koji su proizvodi nebezbedni. Dužnost je i snabdevača da na svoj sajt postavi nalaze inspekcije, što takođe nije slučaj - kaže magistar biohemije i programska direktorka AL Hema Jasminka Ranđelović.
U slučaju dečjih igračaka, alarm je upalila grupa stručnjaka iz ALHema, koji su utvrdili da se štetna hemikalija ftalat nalazi u pojedinim igračkama u koncentraciji i 300 puta većoj od dozvoljene. Dodatno šokantna informacija je da igračke nisu nađene samo u radnjama azijske robe, već i u brendiranim dečjim radnjama.
ALHem je nasumično izabrao 15 igračaka od kojih je za sedam utvrđeno da su štetne po zdravlje dece. Sanitarna inspekcija je pozvana da povuče ove igračke iz prodaje, a ova služba se oglasila saopštenjem da su oni ispitivanjem igračaka po prodavnicama utvrdili da je od 51 igračke, 35 otrovnih. Nije još uvek jasno da li je u tih 35 i sedam koje je ALHem analizirao. Sanitarna inspekcija je navela da je povukla igračke, ali ove koje je ALHem poslao na analizu u "Batut" i dalje su u radnjama.
Šta je NEPRO sistem?
Po uzoru na evropski, Srbija je uspostavila svoj sistem za brzu razmenu informacija o nebezbednim proizvodima, koji je formiran u skladu sa Zakonom o opštoj bezbednosti proizvoda - NEPRO. Cilj sistema je brza razmena informacija i uzbunjivanje nadležnih organa, radi preduzimanja mera u vezi sa rizicima koje opasan proizvod predstavlja po zdravlje i bezbednost potrošača kako bi oni bili bolje zaštićeni. Slučaj otvrovnih igračaka ukazao je da ovaj sistem ne funkcioniše i da ne postoji zajednički tržišni nadzor.