STRUČNJACI PREDVIĐAJU: Zbog rata u Siriji, Srbiji skuplje gorivo!
Najnovije poskupljenje je posledica cene na berzi
Nova poskupljenja goriva u Srbiji mogu se očekivati jer zbog ratnih sukoba u Siriji transportni putevi sirove nafte u regionu Bliskog istoka i Arabijskog poluostrva postaju sve nesigurniji pa cene na svetskom tržištu rastu, tvrde stručnjaci za energetiku.
VAŽNA VEST ZA GRAĐANE SRBIJE! Danas idite do pošte, dobili ste pare
MMF: Potrebno usvajanje povećanja akciza na gorivo
Zamenik sekretara Udruženja za energetiku u Privrednoj komori Srbije (PKS) Ljubinko Savić rekao je da je poslednje poskupljenje goriva na pumpama u Srbiji u proseku za oko dva dinara posledica povećanja cena nafte na berzi i "reakcije trgovaca"."Barel nafte je u četvrtak koštao 50,77 dolara, a mesec dana ranije 47,98 dolara", rekao je Savić.
Dodao je "da ne veruje da će do kraja godine nafta poskupeti preko 60 dolara po barelu"."Srbija uvozi naftu i cena goriva zavisi od nabavne cene, kursa dinara prema dolaru i ponude i potražnje", rekao je Savić.U malopodajnoj ceni goriva u Srbiji uz akcize, prema njegovim rečima, uračunate su i nadoknade za obavezne rezerve i markiranje, pa je zbog toga ona viša nego u Makedoniji i Bosni.
UPOZORENJE ZA VOZAČE U SRBIJI: Ako uradite ovu stvar koja NIJE PREKRŠAJ, platićete 30.000 dinara
- U Srbiji je akciza, kao vrsta poreza, skoro 55 dinara za litar dizela, za litar benzina 53,34 dinara, a na kilogram tečnog naftnog gasa 41,65 dinara - rekao je Savić.Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija u Srbiji Tomislav Mićović rekao je da je prema analizi tog udruženja od Nove godine prosečna maloprodajna cena benzina povećana za 9,61 dinar po litru, dizela za sedam dinara, a tečnog naftnog gasa (TNG) autogasa za 2,41 dinar po litru.
- Najnovije poskupljenje je posledica promena cena na berzi i cene sirove nafte, ali je i rezultat tržišnog nadmetanja 1.400 berzanskih stanica - rekao je Mićović.On je istakao da je teško prognozirati kako će se kretati cene sirove nafte na svetskim berzama i maloprodajne cene goriva u Srbiji.Na pitanje zašto su cene goriva niže u BiH i Makedoniji Mićović je rekao da "Srbija prednjači po visini zahvatanja u ceni dizela i TNG-autogasa pa su zbog toga naše cene ovih energenata po pravilu pri vrhu liste".
Dodao je da se zbog nižih cena gorivo iz BiH prenosi legalno i ilegalno u Srbiju i da se to vidi po padu prometa na pograničnim pumpama.
- Država jeste preduzela određene čak i veoma rigorozne mere, ali ne možemo reći da se promet goriva u ovim regionima brzo oporavlja zbog čega su na gubitku ne samo vlasnici benzinskih stanica, već i država - kazao je Mićović.