Sve o pripremama za vrtić: Koje preglede moraju da urade deca i zaposleni? Da li i korona test?
Za sada manje od 30 odsto roditelja ima potrebu da im vrtić čuva dete, ali će anketa o izjašnjavanju roditelja biti ponovljena.
Vrtići, koji su uvođenjem vanrednog stanja zbog korona virusa u Srbiji 15. marta, zatvoreni dan kasnije, počinju sa radom u ponedeljak, 11. maja, a za sada je samo neizvesno da li će tada početi i rad jaslenih grupa u koje su deca do 3 godine starosti.
U KLUPE SE VRAĆAJU SAMO ODREĐENI ĐACI: Sve informacije o radu škola, biće otvorene i u JUNU
Šarčević dao važne informacije o POVRATKU u školske klupe: Kako će se zaključivati ocene i da li će biti matura i ekskurzija?
REŠENE MUKE NASTAVNIKA: Ovo je pravilnik po kome će se davati ZAKLJUČNE OCENE ĐACIMA
Svakako, pripreme da se otvore vrata vrtića su u toku, ni vaspitači a ni deca neće moći da se vrate u ove kolektive bez određenih pregleda i potvrda lekara, ali ne i testa na koronu.
Za sada, naime, niko nije postavio pitanje da se deca i zaposleni testiraju na koronu, ali će deca obavezno morati da imaju pregled kod pedijatra i da urade analizu krvi iz prsta i briseve, dok će vaspitači morati da urade sanitarne preglede, odnosno da obnove sanitarne knjižice, kaže predsednica Odbora za predškolsku delatnost sindikata "Nezavisnost" Suzana Lazarević.
Takođe, ona kaže za naš portal i da za sada manje od 30 odsto roditelja ima potrebu da im vrtić čuva dete, ali da će anketa o izjašnjavanju roditelja biti ponovljena.
Prema njenim rečima, sutra će u Vladi biti održan sastanak na kojem će se do detalja odlučiti kako će deca uraditi preglede, da li će pedijatar doći u vrtić ili će biti pronađen neki drugi model, kao i sve ostale mere koje se tiču početka rada vrtića.
- Bilo je reči da pedijatar dođe u vrtić i pregleda decu, ali je to zbog laboratorijskih analiza neizvodljivo, jer deci treba uzeti i krv iz prsta i briseve. Ostalo je da se pronađe model kako će se to uraditi - kaže Suzana Lazarević.
Sanitarni pregled zaposlenih u vrtićima
Što se vaspitača i sestara tiče, oni će morati da obnove sanitarne knjižice, odnosno da urade sanitarni pregled. Ono osoblje iz predškolskih ustanova koje je bilo angažovano u gerontološkim centrima i bolnicama moraće da se testira i na korona virus, kao i da bude u kućnom karantinu određeni period. Prema njenim rečima, takvih je oko 300 na nivou cele Srbije.
- Za nas će dolaziti po rasporedu iz zavoda za javno zdravlje da nam urade sanitarni, ali što se tiče testova na koronu niko nije postavio pitanje da se vaspitači, deca i roditelji testiraju na covid 19. Testiraće se samo oni koji su iz predškolskih ustanova bili angažovani po potrebi rada lokalnih samouprava, u gerontološkim centrima, bolnicama ili po nekim institucijama. Većinom su to naše medicinske sestre, ili tehničko osoblje poput vozača i spremačica. Oni će morati da budu 14 dana u kućnom karantinu, zatim da se testiraju pa još nekoliko dana da budu kod kuće. Verovatno 14 plus 14. Ali, to je mali broj, možda na nivou Srbije oko 300 ljudi. Dok se oni ne vrate, pomoći će nam škole sa tehničkim osobljem, a sestre ćemo povući ili sa biroa ili iz penzija... - objašnjava naša sagovornica.
Ona podseća da sanitarni pregled zaposlenih u predškolskim ustanovama podrazumeva analizu briseva - usta, grla i nosa, i stolice, a to se inače radi dva puta godišnje, na šest meseci
Mala matura: Danas učenici polažu onlajn kombinovani test
DRUGI DAN PROBE MALE MATURE: Počeo test iz matematike
Mala matura: Pao sistem tokom probnog testa iz srpskog jezika
Svetski uspeh srpskih đaka: Učenice Matematičke gimnazije donele TRI ZLATNE I JEDNU SREBRNU medalju
"MAGIJA JE U RUKAMA NASTAVNIKA" Raspisan konkurs za najbolje onlajn predavače