"Ako imate stariji sistem grejanja na gas ili ulje, trebalo bi da ga proverite i zamenite" U suprotnom sledi paprena novčana kazna - izuzeci postoje, i to po zakonu
Da biste izbegli visoke kazne, trebalo bi da znate ovaj zakon o grejanju. U suprotnom, nadležni će od vas tražiti da platite ako prekršite ovo pravilo. A to može biti prilično skupo za pogođene, navode nemački mediji.
Zbog klimatskih promena, EU je sebi postavila visoke ciljeve. Cilj je postizanje klimatske neutralnosti do 2050. Međutim, Nemačka ide korak dalje. Nemačka je sebi postavila cilj da bude klimatski neutralna do 2045. godine, pet godina ranije od cilja EU.
Ekološki prihvatljivo grejanje igra važnu ulogu. Različite vrste grejanja su važan generator emisije CO₂, koju nastojimo da smanjimo. Zato, između ostalog, postoji Zakon o energetici u zgradarstvu (ZEG).
Cilj je da se manje koristi fosilna goriva kao što su prirodni gas i lož ulje. Umesto toga, fokus je na obnovljivim izvorima energije. Zato su Zakonom o grejanju predviđene novčane kazne za kršenje novih propisa.
Na primer, ako je sistem grejanja stariji od 30 godina, svakako ga treba zameniti. Regulacija temperature je često problematična, a neefikasni sistemi dovode do visokih emisija. Ko ne poštuje zakon o grejanju moraće hitno da plati kaznu do 50.000 evra.
Ovi izuzeci postoje po zakonu
Ako imate stariji sistem grejanja na gas ili ulje, trebalo bi da ga proverite i po potrebi zamenite. Međutim, zakon predviđa neke izuzetke. Ako sistemi grejanja rade sa kondenzacionim ili niskotemperaturnim kotlovima, ne postoji obaveza njihove zamene. Smatraju se energetski efikasnijim i stoga na njih ne utiče propis.
Pored toga, novi vlasnici bi trebalo da zamene i stare sisteme grejanja u roku od 2 godine. Pre nego što posao poverite stručnjacima, vredi se informisati o državnom finansiranju i prijaviti se za njega.
Vlasnici često mogu značajno da uštede jer su subvencije sada i do 70 odsto.
Izvor: Srbija Danas/Feniks magazin