VUČIĆ U OSEČINI: Predstoji nam teška borba za opstanak našeg naroda na KiM (FOTO/VIDEO)
Predsednik Srbije danas prisustvuje otvaranju Sajma šljiva
Svečano otvaranje Sajma šljiva u Osečini počelo je u 13 časova. Sajam šljiva u Osečini trajeće do 28. avgusta.
Izjava za medije
Predsednik je upitan i o jučerašnjem sastanku sa specijalnim predstavnikom Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom i specijalnim izaslanikom SAD za Zapadni Balkan Gabrielom Eskobarom.
- Pričaću ujutru mnogo preciznije. Reč je o tome da mi pokušavamo na svaki način da se ponašamo odgovorno i racionalno - rekao je Vučić.
- Mnogi u Srbiji vole da se prave naivni, pa tobože ne znaju kakva je situacija na KiM. Ono na šta su mene pozvali posrednici je poštovanje sporazuma iz 2011. godine, i ja sam rekao da smo spremni da ih poštujemo, iako su ih potpisali predstavnici neke druge vlade - rekao je Vučić.
Predsednik je dodao da će ZSO tek biti tema razgovora, i da bez osnivanja zajednice nema nikakvog napretka.
On kaže da niko ne može da zaustavlja Srbina sa KiM, samo zato što ima srpska dokumenta.
- Mi tražimo da on ima pravo sa srpskim dokumentima da se kreće. Mi ne tražimo ništa za sebe, već za naš narod na Kosovu i Metohiji. A oko KM tablica ne možemo ni da pregovaramo, tu sasvim sigurno neće biti nikakvog pomaka. To su suštinske stvari i to Srbi neće da prihvate, i ja nemam mandat da to prihvatim. Oni mogu da prihvate kompromis po pitanju dokumenata, ali onda ostaju tablice, ostaje ZSO - dodaje Vučić.
Predsednik je rekao da je izvesno da neće biti nikakvog pomaka, izuzev po pitanju dokumenata.
- Samo da prihvate da Srbi mogu sa dokumentima iz centralne Srbije prelaze administrativnu liniju. Ja ne mislim i da Kosovska policija van direktorata Sever ima bilo šta da traži na severu Kosova, ali više o svemu tome ću pričati sutra - ističe on.
- Videli ste šta se desilo kada sam samo hteo da položim cvet Jasenovačkim žrtvama. Histerija. To je toliko glupo i besmisleno. Samo me pustite da odem i položim cvet - rekao je predsednik.
Obraćanje Vučića
Vučić je na početku obraćanja govorio o značaju srpskog "plavog zlata" za našu zemlju.
- Dragi narode, ima jedna crkva u Srbiji gde se šest šljiva u porti povija ka Kosovu, prema legendi su tako ostale kada je Lazareva vojska išla na Kosovo. Legenda kaže da će se ispraviti kada se vojska vrati na Kosovo i Metohiju. Šljiva je u našim mitovima, narodnim pesmama i legendama - rekao je predsednik Vučić.
On je rekao da nije došao u Osečinu samo da bi govorio lepe reči i stihove, već i da priča o onome što nam predstoji.
- Predstoji nam teška borba za opstanak našeg naroda na KiM, ali i sa svim nedaćama proisteklim iz rata u Ukrajini, ili svetskog sukoba, kako god da to nazovete. Za nas je najvažnije da uvek možemo da uradimo sve za našu otadžbinu. Danas smo jedina zemlja koja danas na slobodarski način donosi odluke, jedini koji se razlikujemo. Ali moramo da se ponašamo odgovorno - kazao je on.
Predsednik je dodao da moramo da čuvamo našu decu, i vodimo odlučnu i pametnu politiku.
- Čuvaćemo mir koliko god možemo, mir i našu decu. Koliko bi Osečina danas imala ljudi, da nije bilo svih ratova u proteklih 110 godina. Za takvu politiku sam dobio poverenje naroda. Čuvaćemo naše nacionalne interese, ali i našu decu, da nam kolevke budu pune - dodao je Vučić.
On je rekao da ćemo se suočiti sa velikim problemima tokom zime, i da nema zemlje u Evropi koja može da izdrži velike troškove.
- Imaćemo problema ove zime, trudimo se i pokušavamo da izdržimo, da ne osetite ništa. Zato je važno da čuvajuči novac državi, da imamo novca za povećanje penzija, povećanje plata, da mogu ljudi inflaciju da nadoknade, da imaju više, to su stvari koje znače život. Neće biti lako. Sve zemlje su napravile planove za restrikciju, Srbija još nije jer se nadamo da ćemo da nabavimo novac i da se izvučemo iz te situacije, da imamo svetla u svakoj kući - istakao je predsednik.
Vučić ističe da smo ove godine veći izvoz ostvarili u Rusiju, nego prethodnih godina kada nije bilo rata.
- Srbija se nada da ćemo uspeti da obezbedimo dovoljno novca, da ćemo uspeti da se iščupamo. zato što ćemo da se borimo da zagrejemo svaku kuću, da imamo svetla u svakoj kući, i da pomognemo svako domaćinstvo. malinari su imali dobru cenu, šljivari nisu zadovoljni, a rakijaši se raduju pravljenju rakije. Nikada nisu svi potpuno zadovoljni, ali ćemo se truditi - rekao je Vučić.
Kako je Vučić dodao, interesovanje za srpsku šljivu raste iz godine u godinu, međutim, usled vremenskih neprilika, najpopularnijih vrsta, imamo manje.
- Moraćemo i mi da se potrudimo da dodatno osnažimo naše kapacitete, i da pomognemo sve što je moguće. Do Valjeva sledeće godine stiže brza saobraćajnica, de fakto to je auto-put. Ja nisam mogao sve da ispunim, ne svojom krivicom. Zbog drugih, onih koji su klimali glavom. Ali sada ću se direktno baviti tim stvarima - kazao je on.
Vučić navodi da će se prečišćivači vode srediti, i da je to nešto ime će se Srbija baviti u narednih godinu dana, ističući da će samim tim, i dolazak investitora doći u Valjevo, ali i Osečinu. Kako dodaje, organizovaće se i subvencije, za radnike koji će izraziti želju da rade.
Predsednik u Osečini otvorio Sajam šljiva
Sajam šljiva u Osečini, na kome će biti predstavljeno više od stotinu izlagača iz osam zemalja, otvorio je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Predsednik Vučić je po dolasku razgovarao sa seljacima i izlagačima, i posebno se interesovao za pravljenje džema od šljiva.
Potom se pozdravio sa narodom, nakon čega je počela ceremonija otvaranja sajma.
Zvaničnom otvaranju 17. Sajma šljiva u Osečini, koji traje do 28. avgusta, prisustvuje i ministar poljoprivrede Branislav Nedimović, a predsednik je dočekan uz tradicionalnu pesmu iz ovog kraja i buran aplauz.
Narod čeka Vučića
Veliki broj građana se okupio kako bi dočekao predsednika Srbije Aleksandra Vučića, na otvaranju Sajama šljiva.
Sve spremno za otvaranje sajma u Osečini je sve spremno za otvaranje Sajma šljiva, na kom će se predstaviti proizvođači srpskog "plavog zlata".
Ključan događaj u Zapadnoj Srbiji
Centralni sajamski događaj koji se održava u hali Sportskog centra je izložba šljivarske proizvodnje - svežih i suvih šljiva, pekmeza, dzemova, rakija, kompota, slatka, kolača od šljiva, ali i jedinstvenih proizvoda poput afrodizjačkog okrepljivača "karaban" načinjen po jedinstvenoj recepturi od meda, rakije i oraha.
Na sajmu se predstavljaju i privredne i preduzetničke firme, ustanove i institucije čije su delatnosti neposredno ili indirektno povezane sa šljivarstvom, voćarstvom ili agrarom, kao i sa turizmom koji je u ovom delu Srbije u fazi razvoja.
Takođe, poseban deo posvećen je izložbi poljoprivredne mehanizacije i sadnog materijala.
Organizatiri Sajma su opština Osečina i Turistička organizacija "Podgorina".
Izložba "Zlatne ruke", na kojoj se predstavljaju sačuvani primerci domaće bogate baštine, rukotvorine i gastronomski specijaliteti urađeni po tradicionalnoj receputiri, jedna je od najatraktivnijih pratećih sadržaja.
Tu spada i "Trg starih zanata" sa nekoliko, samo za sajamske prilike, obnovljenih radnji ovdašnjih majstora-zanatlija.
Takođe, poseban deo je predviđen za negovanje tradicije - "Poselo kod lampeka", gde se uz kazan dok se peče rakija pevaju stare izvorne pesme, pijucka rakijica i služi suva šljiva.
Na licu mesta kuva se i pekmez, koji posetioci mogu da degustiraju vruć u lepinji.
U okviru sajamskih manifestacija predviđen je i takmičarski deo u šahu i zdravicama, kao i proglašenje pobednika za najbolje štandove, hranu, proizvode od šljive i alkoholna pića.
Čitav događaj upotpunjuje bogat kultirni, muzički i umetnički program, sadržaji za decu, stručna predavanja i debate, promocije, ali i vožnja kroz grad fijakerom i vozićem.
Sajam je počeo 23. avgusta promocijom knjige Jelene Glušac "Hram Uspenja Presvete Bogorodice u Pećkoj", koja je održana u Parohijskom domu u Osečini.
Juče je, u okviru sajama otvorena izložba "Košuljica izvezena - košulje kroz istoriju", a održano je predsajamsko veče, kada je zapaljena sušara i održana zdravica uz igru, kola i narodnu muziku.
Privredno-turistička i zabavna manifestacija Sajam šljive u Osečini nastala je 2006. godine i predstavlja ključni događaj u zapadnoj Srbiji, koga bi trebalo stalno negovati, kvalitativno unapređivati, stručno isticati i ekonomski što bolje plasirati, naveli su organizatori.
Cilj Sajma je da povrati važnost šljivi, podgorskoj i srpskoj najrasprostranjenijoj voćarskoj kulturi, zatim da doprinese unapređenju šljivarstva na ovom području, kao i da kroz brojne sajamske sadržaje afirmiše i sve druge resurse i potencijale kojima opština Osečina raspolaže ne samo u ovoj, već i u drugim oblastima.
Tradicionalno Osečina tokom manifestacije ugosti brojne delegacije gradova iz regiona, kao i oko 15. 000 posetilaca.