Bakšiš mora u zakon - konobari, šta kažete?
Trenutno, u našem zakonu ne postoji napojnica, zbog čega Udruženja ugostitelja Srbije traži da se bakšiš reguliše zakonom.
Visina napojnice je 10 odsto, ide na fiskalni račun i deli se ravnomerno na sve zaposlene.
VEĆE PLATE U JAVNOM SEKTORU: Dogodine 19 milijardi VIŠE NEGO PRE!
DOBRE VESTI ZA NAJSTARIJE SUGRAĐANE: Penzionerima dve jednokratne isplate u 2019. godini
To je inicijativa upućena Vladi. Da li ovim plaćanjem po automatizmu nagrađujemo i konobara čijom uslugom nismo bili zadovoljni. Kako će reagovati konobari kada čuju da če svoj bakšiš deliti sa gardaroberkom, čistačicom i noćnim čuvarom? Ko je na dobitku a ko na gubitku pitamo Georgia Genova, direktora HORES-a. Dobro jutroBakšiš:
- Bakšiš nije obavezan i to je nagrada koju dajete ako ste zadovoljni uslugom. Ovde se radi o tome da mi regulišemo bakšiš koji ne postoji u zakonodavstvu. To nije prihod poslodavcu, ovde se radi o inicijativi da se stavi napojnica, odnosno da se knjiži - kaže Georgie Genov, direktor HORES.
On ističe da Udruženje traži samo da se evidentira napojnica, da se vidi koliki je to iznis kako bi se sprečile dosadašnje zloupotrebe.
- Konobar sada ne može da kuca bakšiš, ne može po zakonu, jer mogu da knjiže na to ime nešto drgo, piće na primer - objašnjava.