Bitkoin dobio OZBILJNOG KONKURENTA: Nova kriptovaluta - LAJTKOIN, za sedam dana porasla za 250 posto
Poređenja radi, bitkoin je protekle nedelje porastao za „samo“ 45 odsto
Bitkoin poslednjih nedelja doživljava neverovatan procvat, ali jedna kriptovaluta raste još vrtoglavijom brzinom, izveštava Si-En-En.
Pročitajte i:
Valuta pod nazivom lajtkoin je za 24 sata gotovo udvostručila vrednost i za samo sedam dana porasla za 250 odsto. Poređenja radi, bitkoin je protekle nedelje porastao za „samo“ 45 odsto.
Lajtkoin vrtoglavo raste već neko vreme. Vrednost mu se u proteklih 30 dana povećala za više od 500 odsto, a u proteklih 12 meseci za čak 10.000 odsto (cene se menjaju neverovatnom brzinom, pa su ove brojke možda već sada potpuno zastarele).
Lajtkoin je, uz etirijum, ripl i deš, jedna od kriptovaluta koje pariraju bitkoinu. Međutim, lajtkoin je mnogo „manji“, jer je ukupna vrednost svih lajtkoina u opticaju oko 18 milijardi američkih dolara, dok bitkoini vrede gotovo 300 milijardi dolara. Do njega se, poput bitkoina, dolazi „kopanjem“, odnosno rešavanjem kompleksnih matematičkih zagonetki na računaru.
Kriptovalute je moguće kupiti i bez kopanja. Brokerski sajtovi poput „Kojnbejsa“ omogućavaju korisnicima otvaranje računa za kupovinu i prodaju virtuelnih valuta.
Kompjuterski kriminalci NE SPAVAJU: Hakovana platforma bitkoina, ukradeno 66 miliona dolara
Lajtkoin je izmislio Čarli Li, bivši „Guglov“ inženjer i nekadašnji direktor „Kojnbejsa“. Nadimak na Tviteru mu je @SatoshiLite, prema još uvek anonimnom tvorcu bitkojna, Satošiju Nakamotu.
O Nakamotovom identitetu kruže brojne glasine: neki misle da se radi o grupi ljudi, a neki ga čak povezuju s Ilonom Maskom. Mask je demantovao te glasine.
Outperformed Bitcoin in 2017, 8,000% Increase in Price@SatoshiLitehttps://t.co/nu0JN9etaN— KryptoElite (@Crypt0Elite) December 16, 2017
Novi mehur?
Neki stručnjaci upozoravaju da su bitkoin, lajtkoin i druge kriptovalute novi ekonomski mehur čije je pucanje neminovno, poput tehnoloških deonica 2000. godine i cene nekretnina pre recesije 2008. godine.
Problem kriptovaluta u njihovoj je nestabilnosti. Cene papirnih valuta i zlata ne divljaju na isti način. Zbog toga je kriptovalute teško koristiti kao zamenu za gotovinu, a nisu ni lako dostupne poput „starinskog“ novca.
Predsednik američke Komisije za hartije od vrednosti i berzu Džej Klejton ove nedelje je upozorio na to da digitalne valute nude „znatno manju zaštitu investitora“ od deonica i obveznica i „otvaraju mnogo veću mogućnost za prevare i manipulacije“.
Mnogi ipak predviđaju da će kriptovalute postati sve popularniji oblik plaćanja i ulaganja. Čikaška berza opcija je tako u nedelju pokrenula trgovanje bitkoinom, čime je bitkoin postao privlačniji velikim ulagačima.
Čikaška trgovačka berza takođe priprema početak trgovine bitkoinom 18. decembra, a može se očekivati da će se i američka berza Nazdak odlučiti na isti korak.