BRNABIĆ SA PREDSEDNIKOM "BOSTON DYNAMICS" Najavljeno osnivanje Instituta za veštačku inteligenciju u Srbiji
Predsednica Vlade Ana Brnabić sastala se danas u Singapuru sa Markom Reibortom, predsednikom kompanije "Boston Dynamics", najpoznatijom svetskom kompanijom za robotiku.
On je, u cilju napretka u oblasti veštačke inteligencije, najavio osnivanje Instituta za veštačku inteligenciju, što omogućava potencijalnu saradnju sa AI institutom i naučnicima u Srbiji, saopšteno je iz kabineta premijerke.
BRNABIĆ: Srbija mnogo uradila u oblasti digitalizacije
BRNABIĆ NAJAVILA: "Neće biti recesije, ako bude poskupljenja biće minimalno"
POTENCIJAL SRBIJE PREPOZNAT U SVETU! Sve više stranih ulaganja - evo šta to znači za sve nas
Kako je navedeno, Brnabić i Reibort su razgovarali i o otvaranju ogranka za istraživanje i razvoj u Srbiji. Premijerka Brnabić je upoznala sa reformama koje sprovodi Srbija, pre svega u oblasti obrazovanja i digitalizacije. Ona je istakla da samo ulaganjem u te oblasti, Srbija možemo da promeni svoju budućnost.
Istakla je da je IT najbrže rastući sektor u Srbiji, te podsetila je naša zemlja u pretklih deset godina mnogo toga uradila po pitanju veštačke inteligencije, biotehnologije, blokčejn tehnologije. Ipak, napomenula je da je neophodno i dalje nastavljati sa ulaganjem u IT sektor.
U delegaciji Srbije sastanku je prisustvovala i ministarka za nauku, inovacije i tehnološki razvoj Jelena Begović.
Veštačka inteligencija bila je u fokusu sastanka premijerke i delegacije državne.
Brnabić je razgovarala i sa delegacijom kompanije "Temasek", državne kompanije iz Singapura, koja upravlja sa preko 450 milijardi dolara u oblastima veštačke inteligencije i blokčejn tehnologija, a veštačka inteligencija bila je u fokusu ovog sastanka.
Premijerka je saopštila da su predstavnici kompanije "Temasek" pohvalili napredak Srbije u oblasti digitalizacije i veštačke inteligencije i prepoznali mogućnost za saradnju u primeni veštačke inteligencije u javnom sektoru, kao i investicijama u ovoj oblasti u Srbiji.
Brnabić je razgovarala i sa presednikom Azijske banke za infrastrukturne projekte Đinom Lićungom o potencijalnim ekonomskim ulaganjima, pri čemu ga je upoznala sa reformama koje sprovodi Srbija, fokusirana na nova ulaganja u inovacije i razvoj.
Prema njenim rečima, ovo je bila prilika da se razgovara o saradnji u oblasti finansiranja infrastrukturnih projekata u Srbiji, koja će u budućnosti zajedno realizovati.
Premijerka je istakla da je ponosna na to što je Srbija član Azijske banke za infrastrukturne investicije, koja je počela sa radom 2016. godine, zamišljena kao regionalna finansijska institucija, ali joj je pristupio veliki broj članica van Azije.
Rezolucijom Odbora guvernera Azijske banke za infrastrukturne projekte, Srbiji je u decembru 2018. godine odobren prijem u članstvo.