KADA ĆE U SRBIJI PASTI CENA NEKRETNINA? Ovo je scenario koji možemo da očekujemo - stručnjaci objasnili sve
Najskuplji kvadrat plaćen u Srbiji u prošloj godini je u prestoničkom naselju "Beograd na vodi".
Prosečna cena stanova novogradnje u Srbiji u 2022. godini iznosila je 209.958 dinara (oko 1.779 evra) po kvadratnom metru, što predstavlja povećanje od 17,6 odsto u odnosu na 2021. godinu, pokazuje zvanična statistika.
"ODZVONILO" DIZELAŠIMA: Evropska unija odobrila zakon - registracija samo za one koji ne zagađuju?!
NEZAPOSLENI STE? Država vam dodeljuje iznos od 300.000 dinara - ovo su uslovi koje morate da ispunite
Najskuplji kvadrat plaćen u Srbiji u prošloj godini je u prestoničkom naselju "Beograd na vodi" i to po ceni od 10.400 evra, objavio je Republički geodestki zavod. S druge strane, prosek za Beograd svakako je bio veći nego za celu Srbiju i u prošloj godini dogurao je do 2.600 evra za kvadratni metar, prema analizi CBRE grupe.
Od početka ove godine tržište nekretnina ’miruje’, došlo je do blagog zastoja, barem tako tvrde agenti za prodaju nekretnina.
- Nikada nije bilo ovako mirno na tržištu. Međutim, cene ne padaju iako se gotovo ništa ne prodaje. Evo, na primer, imam stan u Kneginje Zorke u Beogradu, troiposoban, za koji sada niko ni ne pita, a nekad se takav stambeni prostor prodavao za dan – kaže Katarina Lazarević, vlasnica istoimene agencije za promet nekretnina.
Na pitanje zašto je to tako, ona odgovara:
- Zato što su cene stanova i dalje jako visoke, ogromne. Ljudi nemaju para da to plate.
Prema njenim rečima, logično bi bilo da se, zbog smanjenog interesovanja, cene koriguju.
- Ali za sada se samo koriguju cene zakupa stanova i eventualno kod starogradnje. Investitori teška srca to hoće da urade. Oni čekaju – ističe Katarina Lazarević.
Iako pojedini akteri na tržištu nekretnina navode da će cene stanova i dalje rasti, naša sagovornica kaže da je to nelogično.
- U ovoj krizi teško da će do toga doći. Ko bi sada da ulaže u nekretnine, svi hoće u zlato. Za takvu procenu nema ni logike, ni matematike – izričita je ona.
Rusi i Ukrajinaci
S druge strane, u CBRE grupi, koja je nedavno objavila i prezentovala analizu tržišta "SEE Market Outlook 2023", smatraju da ćemo u narednom periodu imati dva generatora na strani tražnje za stambenim prostorom koja različito utiču.
- Jedan utiče negativno, to je dalji rast kamatnih stopa i porast cene kapitala koji će gurati tražnju nadole. I ovaj pozitivni, dolazak ruskih i ukrajinskih državljana, koji će opet povećavati obim transakcija, obim prodaje, a i samog zakupa. Bez daljeg dolaska Rusa i Ukrajinaca svakako da bi naše tržište više ličilo na tržišta Zapadne Evrope. Ušlo bi u period stagnacije, ako ne i pada cena – navodi Zvezdana Milutinović, jedna od direktorki u CBRE grupi.
Kada se radi o ponudi, kako dodaje, ona je i dalje dosta manja od tražnje.
- Na strani ponude izvesno je da će biti manje izgradnje, jer svesni smo najave velikog broja projekata, ali pitanje je koji će od tih projekata moći da se realizuje do kraja. S tim u vezi, fokus će se prebaciti na izgradnju nekih manjih projekata. Uz tu smanjenu izgradnju, i očekivani dalji dolazak ruskih i ukrajinskih državljana, smatramo da će cene dalje rasti – navodi ona.
Rast veći od 50 odsto
Kako ističe, prosečna cena stana u Beogradu je u 2022. godini bila 2.600 evra po kvadratu.
- To je rast od 20 odsto na godišnjem nivou, a na petogodišnjem nivou od preko 50 odsto – navela je ona.
Cena kvadrata stambenog prostora u Srbiji, odnosno u Beogradu, porasla je sa prosečnih 1.980 evra u 2020. godini na 2.160 evra u 2021. godini, dok je još veći skok bio 2022, kada je kvadratni metar koštao 2.600 evra, pokazala je analiza CBRE grupe.