CENE HRANE DOSTIGLE SEDMOGODIŠNJI MAKSIMUM: Koje namirnice su najviše poskupele ove godine?
Cene pšenice su ojačale za 6,8 odsto
Svetske cene hrane nastavile su rast u januaru, osmi uzastopni mesec, pri čemu su najviše poskupele žitarice, biljna ulja i šećer, objavila je danas Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO).
Indeks cena hrane, koji izračunava FAO prateći mesečne promene cena u korpi prehrambenih proizvoda koju čine žitarice, biljna ulja, šećer, mlečni proizvodi i meso, iznosio je u januaru 2021. u proseku 113,3 poena, što je skok od 4,3 odsto u odnosu na decembar i najviši nivo od jula 2014.
PLAĆANJE U KEŠU ILI KARTICOM: Zašto neki trgovci u Srbiji još uvek ne prihvataju drugi način plaćanja?
OBAVEZA ZA SVE: Zašto je važno da se svaki proizvođač upiše u Vinogradarski registar?
BLIŽI SE SEZONA KUPOVINE STANOVA: Koliko je pandemija uticala na nekretnine i u kojim gradovima su cene SKOČILE?
U januaru su snažno porasle cene žitarica, za 7,1 odsto na mesečnom nivou, predvođene poskupljenjem kukuruza na međunardnim tržištima za 11,2 procenta, navodi se u izveštaju objavljenom na veb sajtu FAO-a.
Cene kukuruza su sada za čak 42,3 odsto iznad nivoa iz januara 2020, što je odraz sve deficitarnije globalne ponude usled velikih kineskih kupovina i manje proizvodnje i zaliha u SAD nego što se predviđalo, kao i privremene obustave registracija u Argentini za izvoz kukuruza.
Cene pšenice su ojačale za 6,8 odsto, usled velike globalne tražnje i očekivanog smanjenja prodaje iz Rusije, kada se u martu udvostruči izvozna carina na pšenicu.
Visoke cene pirinča je poduprla jaka tražnja azijskih i afričkih kupaca, dodaje FAO.
Kad je reč o biljnim uljima, cene su u januaru povećane za 5,8 procenata u odnosu na prehodni mesec, i nalaze se na najvišem nivou od maja 2012.
Tome je doprineo transportni sektor, koji je uzeo u obzir nižu proizvodnju palminog ulja u Indoneziji i Maleziji od očekivane zbog obilnih kiša i hroničnog manjka migrantske radne snage, ali i nastavak štrajkova u Argentini zbog kojih je smanjena raspoloživost sojinog ulja za izvoz.
Najveći rast cene u FAO-voj korpi prehrambenih proizvoda beleži šećer, za 8,1 procenat u odnosu na decembar, jer je ogromna globalna tražnja za uvozom podgrejala strah od potencijalog manjka ponude zbog pogoršanih izgleda roda u Evropskoj uniji, Ruskoj Federaciji i Tajlandu, kao i zbog suše u Južnoj Americi.
Rast cena sirove nafte i jačanje brazilske valute, reala, takođe su dali podršku rastu cena šećera.
FAO-v indeks cena mlečnih proizvoda je zabeležio mesečni rast u januaru od 1,6 procenata, podstaknut snažnim kupovinama Kine uoči predstojećih praznika Lunarne nove godine i usled sezonskog pada zaliha za izvoz na Novom Zelandu.
Cene mesa su napredovale za 1 odsto u odnosu na decembar, pod uticajem ubrzanog globalnog uvoza živinskog mesa, naročito u Brazilu, usled izbijanja ptičjeg gripa koji je ograničio proizvodnju i izvoz iz nekoliko evropskih zemalja.