Cene nafte UZLETELE posle američkog napada na Siriju
Promene u cenama posle američkog napada krstarećim raketama na Siriju
Cene nafte su uzletele posle američkog napada krstarećim raketama na Siriju, koji je uzdrmao i svetska finansijska tržišta. Cene naftnih fjučersa u Njujorku i Londonu skočile su za više od 2,0 odsto, na najviši nivo u mesec dana, javlja agencija "Blumberg".
- Sirija nije veliki proizvođač nafte, ali predstavlja faktor koji potencijalno povećava rizik u pogledu moguće eskalacije situacije u celom regionu - rekao je za njujoršku agenciju Rik Spuner, glavni tržišni analitičar u kompaniji CMC Markets u Sidneju.
Ekonomisti poručuju: Srbija bi ZARADILA MILIONE ako bi se LEGALIZOVALA PROSTITUCIJA
Evo koja država ima NAJNIŽI ekonomski rast na Zapadnom Balkanu!
Spuner je objasnio da rizik predstavlja potencijalni sirijski odgovor na jutrošnji američki raketni napad, a po njegovom mišljenju, rast cena "crnog zlata" će, imajući u vidu rastuće isporuke, postojeći obim zaliha i povećanje proizvodnje iz škriljaca, verovatno biti ograničen.
Američka "laka" nafta WTI za isporuku u maju porasla je na robnoj berzi u Njujorku za 1,24 dolara na 52,94 dolara po barelu, što je najviši nivo od 7. marta, a u Londonu je trgovana jutros u 7,24 časova za 52,28 dolara.
WTI nafta je ove nedelje ojačala za 3,3 posto, i na putu je da zabeleži uspon drugu sedmicu uzastopno. Ukupni volumen trgovanja bio je oko pet puta veći od 100-dnevnog proseka.
Severnomorska nafta "brent" za isporuku u junu skočila je na ICE evropskoj berzi fjučersa u Londonu za 1,19 dolara na 56,08 dolara po barelu, na najviši nivo od 7. marta. Ove nedelje, "brent" je zabeležio porast od 5,0 procenata.
Rast cena nafte može biti privremen dok god vojne akcije budu pod kontrolom, odnosno ako se ne prošire na susedni Irak, pošto Sirija više nije značajan proizvođač "crnog zlata", ocenjuje investiciona kompanija "Nomura Holdings" u komentaru.
Irak je pumpao 4,43 miliona barela dnevno prošlog meseca, prema podacima koje je prikupio "Blumberg".
Sirijska proizvodnja nafte je pala za vreme aktuelnih sukoba u toj zemlji na oko 35.000 barela dnevno u 2016, a sa tim obimom pumpanja zemlja zauzima 66. mesto na listi najvećih proizvođača, prema podacima američke Uprave za energetske informacije.
U periodu od 2008. do 2010. godine, ta država je u proseku pumpala 400.000 barela dnevno.