ČUVENO VINO VIŠE NIKO NE PIJE: Korona snažno srušila prodaju vina, gazde trpe ogromnu štetu
Pijemont je poznat po tartufima, razvijenoj poljoprivredi i kvalitetnim vinima.
Pijemont, drugi region u Italiji po ukupnom broju zaraženih korona virusom, posle zdravstvenih suočava se i sa ekonomskim posledicama pandemije, a vinarije u tom regionu, prema proceni udruženja Koldireti, trpe štetu između 60 i 80 odsto zbog višemesečnih restriktivnih mera.
KRAGUJEVAC NA UDARU KORONA VIRUSA: Broj obolelih se za dan duplirao, od danas obavezne MERE ZAŠTITE
KAKVE SU CENE OVE GODINE NA GRČKIM PLAŽAMA? Koliko je korona promenila situaciju u omiljenom srpskom letovalištu
JOŠ JEFTINIJI ROMING ZA GRAĐANE SRBIJE: Evo koliko od danas košta poziv ka zemljama regiona
Posle višegodišnjeg trenda rasta broja turista, Pijemont, poznat po tartufima, razvijenoj poljoprivredi i kvalitetnim vinima, ove godine suočava se sa krizom zbog tromesečne blokade, a po otvaranju granica početkom juna za dolaske iz zemalja EU - sa manjim brojem posetilaca nego u istom periodu ranijih godina.
Iz jedne vinarije u naselju Monforte d'Alba, poznatom po vinu barolo, rekli su da od ukupne prodaje vina - oko 70 odsto čini izvoz, i da zbog višemesečnih restriktivnih mera trpe veliku štetu.
Najbrojniji turisti i kupci vina van Evropske unije (EU) godinama dolaze iz SAD zbog čega su ove sezone proizvođači i ugostitelji u Pijemontu zabrinuti, jer ta zemlja nije na spisku država za koje EU otvara granice početkom jula.
Zbog želje za povratkom u normalu i straha od ponovnog zatvaranja zbog virusa Covid-19, restorani i kafići uglavnom slede smernice za sprečavanje širenja virusa - stolovi su na većoj razdaljini nego pre pandemije, umesto papirnih dostupni su onlajn jelovnici koji se mogu pregledati na mobilnom telefonu, a ugostitelji nose zaštitne maske.
Pijemont sa oko 4,3 miliona stanovnika drugi je italijanski region po ukupnom broju zaraženih korona virusom (više od 31.000) od početka krize posle Lombardije (oko 98.000), sa kojom se graniči.
Italija je prva evropska država koja je početkom marta uvela stroge mere karantina na celoj teritoriji, a postepenim ublažavanjem mera i pokretanjem poslovnih aktivnosti iz blokade je izašla posle tri meseca.
Ona je ujedno i četvrta zemlja u svetu po broju žrtava tog virusa, posle SAD, Brazila i Velike Britanije.
"PICA HAT" NA KOLENIMA ZBOG KORONE: Epidemija uzdrmala još jednog američkog diva - CRNO MU SE PIŠE
GRCI UDARAJU PO DŽEPU! Obećavaju popuste, ali nikako da spuste cene - kafa skoro 500 dinara!
MANJA PLATA ILI "VRATA": "Rajaner" postavio ultimatum radnicima, ugroženo 3.500 radnih mesta
GRANICE ŠPANIJE OSTAJU ZATVORENE ZA SRBE: Još uvek ništa od letovanja u toj zemlji
OD POČETKA KRIZE PROŠLO 100 DANA: Evo kako su naše kompanije prošle u borbi protiv "epidemiološkog udara" na privredu