Da bi sačuvale privredu razvijene zemlje odvajaju desetine milijadi evra, a potezi koje povlače su neverovatni
Italija planira paket ekonomske podrške od oko 25 milijardi evra.
Stopiranje plaćanja poreza, državne subvencije za plate i bolovanje, povoljni krediti i i direktna novčana pomoć, neke su od mera koje razvijene zemlje širom sveta preduzimaju i najavljuju za naredni period, a kako bi podržale privrede svojih zemalja.
Broj zaraženih u svetu je blizu 250.000, dok je preminulo više od 8.900 osoba. Ekonomisti predviđaju izuzetne globalne posledice na privredu, s obzirom na prekid u lancima snabdevanja, zaustavljanju proizvodnje i novčanih tokova, zatvaranje kompanija i rapidan rast broja nezaposlenih.
Kako u Kini izgleda povratak u normalan život: Od zvaničnika dobili uputstvo
KORONA ĆE KOŠTATI NEMAČKU DO 730 MILIJARDI EVRA Uzrokovaće nagli skok nezaposlenosti i veliki pritisak na državni budžet
Privredni šok već od poslednje globalne krize: Koliko će svetu biti potrebno da se ekonomski oporavi
Švedska
Švedska vlada predstavila je paket mera vredan više od 300 milijardi švedskih kruna (30,94 milijarde dolara) za podršku ekonomiji. Država je preuzela sve troškove kompanija za bolovanja tokom aprila i maja, kao i veliki deo rashoda za otpremnine zbog privremenog otpuštanja zaposlenih zbog krize.
Kompanijama se omogućava da odlože plaćanje poreza i PDV-a do godinu dana, i to retroaktivno od početka 2020.,što bi moglo da košta državu i do 300 milijardi kruna.
Švedska je već ranije najavila da će lokalnim vlastima ubrizgati dodatna finansijska sredstva, dok je centralna banka obezbedila do 500 milijardi švedskih kruna za zajmove kompanijama preko bankarskog sistema.
Italija
Italija planira paket ekonomske podrške od oko 25 milijardi evra.
Paket će uključiti dodatno finansiranje zdravstvenog sistema, kao i kombinaciju mera finansijskih olakšica za kompanije i domaćinstva, među kojima su zamrzavanje plaćanja poreza i otplate kredita, i povećanje naknade za nezaposlene kako bi se osiguralo da ne budu izgubljena radna mesta.
Plaćanja hipoteke biće obustavljena na teritoriji cele Italije, a italijanski bankarski lobi ABI je najavio da će zajmodavci ponuditi moratorijum na dugove malim firmama i domaćinstvima koja trpe ekonomski udarac. Italija je, inače, trenutno jedna od najpogođenijih zemalja, gde su mnoge fabrike totalno obustavile proizvodnju, poput Fijata.
Austrija
Austrijska vlada priprema paket pomoći privredi u vrednosti od 38 milijardi evra.
Pored već najavljene hitne pomoći u vrednosti od četiri milijardi evra, predviđeno je devet milijardi evra garancija za kredite, i 15 milijardi evra za pomoć posebnim sektorima koje je kriza najteže pogodila.
Daljih 10 milijardi evra predviđeno jena ime otpisa određenih poreskih obaveza. Pomoć koju najavljuje vlada stoji na raspolaganju svim preduzećima, ali će najpre biti odobrena pogođenim sektorima.
Danska
Danska Vlada će privatnim kompanijama pokriti 75 odsto plata zaposlenih ako obećaju da neće otpuštati radnike.
Prema tromesečnom planu pomoći koji će trajati do 9. juna, država će da plati 75 odsto zarada radnika u maksimalnom iznosu od 3.418 dolara mesečno, dok će kompanije isplatiti preostalih 25 odsto. Radnici će morati da uzmu pet dana prinudnog godišnjeg odmora ili da odsustvuju.
Sjedinjene Američke Države
Senat Kongresa SAD usvojio je zakon kojim se obezbeđuje nekoliko stotina milijardi dolara radi ograničavanja štete usled pandemije virusa korona, a među merama koje će se preduzeti su besplatno testiranje, plaćeno bolovanje i proširena bezbednosna neto potrošnja.
Federalne rezerve SAD pokreću poseban mehanizam kreditiranja preduzeća, odnosno kupovinu korporativnih obveznica od izdavalaca koji u ovom periodu teško nalaze kupce na otvorenom tržištu, kako bi omogućili kompanijama da obezbede kratkoročno finansiranje na tržištu komercijalnih hartija od vrednosti.
Korporativne dužničke hartije podrazumevaju katkoročne pozajmice od ključnog značaja za finansiranje poslovanja kompanija, a za koje nije potreban kolateral već se samo procenjuje kreditna sposobnost zajmoprimca.
Francuska
Francuska će izdvojiti više desetina milijardi evra da pomogne kompanijama da prebrode ekonomske probleme. Francuska je već pokrenula mere za pomoć firmama počev od odlaganja plaćanja svih poreskih obaveza, novčane nadoknade kompanijama koje rade u smanjenom kapacitetu i davanja garancija za pozajmice.
Kako je najavljeno, vlada će uraditi sve neophodno da osigura da banke daju povoljne pozajmice kompanijama i da će saopštiti niz mera za pomoć firmama. FInsnsijski plan podrazumeva 30 do 40 milijardi evra za podršku ekonomiji.
Francuski ministar finansija, Bruno le Mer, otkrio je da da postoji nekoliko opcija pomoći za velike kompanije koje bi mogle da znače i pružanje finansijske pomoći od strane države i nacionalizaciju tih kompanija.
Norveška
Norveška će smanjiti porez na zarade i odobriti veća finansijska sredstva opštinama u nastojanju da se izbori sa pandemijom korona virusa. To je drugi fiskalni paket koji je dostavljen parlamentu , nakon povećanja naknada za nezaposlene.
Centralna banka Norveške smanjila je osnovnu kamatnu stopu na jedan odsto sa 1,5 odsto i objavila odluku o davanju prvih zajmova bankarskom sektoru i dozvola za povlačenje sredstava kako bi pomogla bankama da nastave izdavanje kredita kompanijama i pojedincima.
Poljska
Poljska planira da usvoji paket mera vredan 212 milijardi zlota (52 milijarde dolara). Poljska želi da subvencioniše plate zaposlenih u pogođenim kompanijama iznosom koji odgovara 40 odsto prosečne plate. Za samozaposlene uvešće naknadu u visini od 80 odsto minimalne plate, i naknadu za roditelje koji moraju da čuvaju decu zbog zatvorenih škola.
Paket će uključivati podsticaje za plate, jemstva za zajmove i mere za održavanje likvidnosti kompanija. Varšava takođe namerava da poveća potrošnju na zdravstvenu zaštitu a priprema i veća ulaganja. Rešenje za kompanije uključivaće kreditna jemstva, mikrokredite, lizing i mere podrške likvidnosti koje će, među ostalim osigurati državna banka BGK i Poljski razvojni fond (PFR).
Na podršku bolnicama i kupovinu medicinske opreme biće utrošeno 7,5 milijardi zlota. Proteklih dana su vodeće poljske banke građanima i firmama omogućile odlaganje otplate rata kredita a centralna banka je snizila kamatne stope na rekordno nizak nivo i obećala održavanje likvidnost finansijskog sektora. Fond za socijalno osiguranje najavio je da će kompanijama omogućiti odlaganje plaćanja doprinosa za tri meseca.
Banke u Srbiji masovno šalju ovakve ponude: Imate samo 10 dana da odgovorite na njih
Ovo RADNICI u Velikoj Britaniji NIKADA nisu DOŽIVELI u ISTORIJI zemlje
DO NACIONALNE SLUŽBE ZA ZAPOŠLJAVANJE SAMO ELEKTRONSKI Privremeno obustavljen neposredan rad sa strankama
KORONA VIRUS PARALISAO AVIO INDUSTRIJU: Evropski gigant podiže kredit od 15 milijardi evra!
ĐORĐEVIĆ UPOZORIO: Objavićemo listu svih poslodavaca koji krše zakon i otpuštaju radnike u vreme vanrednog stanja